Integrated machine-scheduling and inventory planning of door manufacturing operations at Oyak Renault Factory
Oyak Renault Fabrikası kapı üretim hatlarında entegre envanter planlama ve makine çizelgeleme operasyonları
  1. Tez No: 312260
  2. Yazar: NURCAN BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RÜŞTÜ TANER, DOÇ. DR. OSMAN ALP, YRD. DOÇ. DR. ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir otomobil, üretimi sırasında, özetle pres, kaporta, boya ve montaj aşamalarından geçmektedir. Otomotiv üreticileri arasındaki artan rekabet koşullarında firma, süreçlerini sürekli olarak geliştirmek ve iyileştirmek istemektedir. Bu çalışma kapsamında, Bursa Oyak-Renault fabrikasının kaporta atölyesindeki ön/arka ve sağ/sol kapı üretiminin planlama operasyonları analiz edilmiş ve planlama süreçlerini iyileştirmek için kesin ve sezgisel algoritmalar önerilmiştir. Bu çalışmada dört farklı matematiksel model ve firmanın özellikle envanter taşıma ve kurulum maliyetleri açısından maliyetlerini düşüren iki sezgisel yaklaşım önerilmiştir. Firmanın kaporta atölyesinde tüketim hattında araç gövdesine monte edilen kapıların üretimini yapan iki paralel üretim hücresi bulunmaktadır. Bu hücrelerdeki işlerin etkin bir şekilde planlanması ve çizelgelenmesi, kaporta atölyesindeki esnek üretim hücrelerinde kapsayan makine atama kısıtlarını, iş elverişliliği ve sıra-bağımsız kurulum zamanlarını gözönünde bulunduran entegre makine çizelgeleme ve envanter planlama probleminin çözülmesini gerektirmektedir. Modellerdeki yenilik, tüketim hattı ile kapı üretim hücrelerindeki operasyonların uygun hale getirilmesi amacı ile envanter planlama ve üretim çizelgeleme kararlarını entegre olarak alabilmesinde yatmaktadır.Önerilen sezgisel yaklaşımlardan biri planlama ufkunu alt-aralıklara bölen ve her bir alt-aralığı yuvarlayarak çözen ?Yuvarlanan Planlama Ufku?dur. Diğer bir yaklaşım ise, planlama ufkunu alt-aralıklara bölerek her bir alt problemi başlangıç ve bitiş envanter seviyelerini koruyarak iki kere çözen ?İki-Aşamalı Algoritma?dır. Geliştirdiğimiz bu yaklaşımlar bilgisayar ortamında Gurobi optimizasyon yazılımı ve Java programlama dili kullanılarak çözüm üretmek üzere işlenmiş, günlük kullanıma elverişli şekilde bir karar destek sistemi çerçevesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A car passes through press, body shell, painting and assembly stages during its manufacturing process. Due to the increased competition among car manufacturers, they aim to continuously advance and improve their processes. In this study, we analyze planning operations for the production of front/back and left/right doors in body shell department of Bursa Oyak-Renault factory and propose heuristic algorithms to improve their planning processes. In this study, we present four different mathematical models and two heuristics approaches which decrease the current costs of the company particularly with respect to inventory carrying and setup perspectives. In the body shell department of the company, there are two parallel manufacturing cells which produces doors to be assembled on the consumption line. The effective planning and scheduling of the jobs on these lines requires solving the problem of integrated machine-scheduling and inventory planning subject to inclusive eligibility constraints and sequence independent setup times with job availability in flexible manufacturing cells of the body shell department. The novelty in the models lie in the integration of inventory planning and production scheduling decisions with the aim of streamlining operations of the door manufacturing cells with the consumption line. One of the proposed heuristic approaches is Rolling Horizon Algorithm (RHA) which divides the planning horizon into sub-intervals and solves the problem by rolling the solutions through sub-intervals. The other proposed algorithm is Two-Pass Algorithm which divides the planning horizon into sub-intervals and solves each sub-problem in each sub-interval to optimality for two times by maintaining the starting and ending inventory levels feasible. These approaches are implemented with Gurobi optimization software and Java programming language and applied within a decision support system that supports daily planning activities.