Osmanlı İmparatorluğu ve Açe Darussalam Krallığı arasındaki ilişkileri
- Tez No: 312501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KAYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Açe D?ru's-Salam Krallığı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ilişkisini bu tez 16. ve 19. yüzyılın ortasında meydana gelmiştir. Açe D?ru's-S?lam Krallığı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun İlişkileri Malay Boğazlarında ve Sumatra Adası'nda ki Avrupa ülkeleri özellikle Portekizlerin ve Hollanda'nın egemenliğine tepki olarak gerçekleşmiştir. Bu ilişkisi günümüze kadar Açe hafızasında gerçekten özel bir yer tutmaktadır ve bu ilişki Açe şiirsel öyküsünde özellikle açıklanmıştır. Açe D?ru's-Salam Krallığı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ilişkisi olduğundan özellikle II. Selim Osmanlı askeri uzmanlarını Açe'ye gönderdikten sonra Açe D?ru's-Salam Krallığı gücünün artması neden olmuştur. Üstelik bu ilişkisi sadece hükümdar-köle ilişkisi olarak görmemek gerekir ve aynı zamanda aynı düşmanı yenmek amacıyla iki İslam devletlerinin bir işbirliği olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla 16. yüzyılda Güney Doğu Asya ve aynı zamanda Hint Okyanusu'nda Portekiz tahakküm başarısızlığına neden olmuştur. Açe'ye Osmanlı askeri yardımının gönderilmesinden sonra bazı Türkler Açe'de kalmış ve Osmanlı devletine geri dönmemiş olduğu bilinmektedir. Ayrıca Açe D?ru's-Salam Krallığında Osmanlı Kültürünün bazı Osmanlı etkilerinin görüldüğü kanısına verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship of Aceh D?ru?s-s?lam Kingdom and Ottoman Empire was occurred in the middle 16th century and also 19th century. The relationship was happened as respond of European countries particularly Portuguese?s and Holland?s domination in Malay straits and Sumatra Island. The relationship of Aceh D?ru?s-s?lam Kingdom and Ottoman Empire also had caused the escalation of Aceh D?ru?s-s?lam Kingdom especially after Selim II sent Ottoman military experts to Aceh. Moreover, the relationship was also unique because it should not merely be seen as suzerain-vassal relationship, but it was also a cooperation of two Islamic states in order to defeat the same enemy. Hence it caused the failure of Portuguese?s domination both in South East Asia and also in Indian Ocean in 16th century. After the sending of military aid to Aceh, some of Turks were mentioned to have stayed in Aceh and never come back to Ottoman therefore there must be some influences which can be found in Aceh D?ru?s-s?lam Kingdom and its people.