Kaçakçılık suçunun manevi unsurunun Türk Ceza Kanunu ile Vergi Usul Kanunu açısından incelenmesi
Examination of the mens rea of the crime of evasion in terms of the Turkish Criminal Code and the Tax Procedural Code
- Tez No: 312524
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Vergi kanunlarına aykırı davranarak hukuk dışı yollara başvuran, vergiye ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeyen mükellefler, vergi hasılatının elde edilmesini engelleyen ve vergiye karşı tepkinin en yaygın biçimi olan kaçakçılık suçlarını oluşturan fiilleri gerçekleştirmektedirler. Çalışma kapsamında, kaçakçılık suçuna sebebiyet veren fiiller ile fail arasında kurulan manevi bağın kusurlu bir iradi davranış neticesinde doğup doğmadığının araştırılması uygun görülmüştür.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle suç ve cezalara ilişkin düzenlemelerin ceza hukuku ile vergi hukuku boyutuna değinilmiştir. Ardından, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 359. maddesinde, suçun manevi unsuruna ilişkin herhangi bir düzenlemenin yer almaması sebebiyle, manevi unsur kavramının esası, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde ele alınmıştır. İkinci bölümde, kaçakçılık suçunun manevi unsurunun tarihi gelişimi, kavramları ve unsurları açıklanmış, suçun oluşumunda aranan manevi unsurun yapısı, vergi hukukundaki konumu ve buna bağlanan hukuki sonuçlar ayrıntılarıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxpayers, who are disobedient to the tax laws applying unlawful methods and do not fulfill their obligations about taxes, commit criminal acts of that result from evasion, which is the most common reaction against taxes, and hinder deriving tax revenues. In this study, the analyze, whether the mens rea between the crime, which causes evasion and criminal is a result of a volitional act, which is faulty, or not, was approved.The study consists of two chapters. Within the first chapter, the regulations about the crimes and punishments were handled in terms of tax and criminal law firstly. Then, on account of there is no regulation about mens rea of the crime that was foreseen under Art. 359 Tax Procedure Code, it was discussed under Turkish Criminal Code. In the second chapter, it was explicated the historical development, definitions and components of mens rea of the crime of evasion and also it was analyzed the structure, the position in tax law, and legal consequences of mens rea in details.