Filistin Kurtuluş Örgütü'nün meşruiyet kazanması süreci
The period of legalization of Palestine Liberation Organization
  1. Tez No: 312548
  2. Yazar: LEYSAN SHAMSUTDINOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ortadoğu her açıdan çok önemli olduğundan dolayı dünyadaki tüm devletler tarafından istenilen bir alandır. Bu alanda tarihi olarak ortaya çıkan çatışmalar, özellikle yeri işgal etmek ve topraklarını ele geçirmek amacıyla yapılan müdahaleler hala devam etmektedir. Bu anlamda devletler tarafından ister hukuksal, ister askeri güçlerini kullanarak bu bölgeye sahip çıkmak için sabırsızlanırken bu topraklarda yaşayan yerlilerin zor durumda kalması ihmal edilmektedir. Bu olayı daha da net açıklayabilen Filistin Kurtuluş Örgütü'n tarihi ve onun meşruiyet kazanma çabaları bu anlamda dikkatimizi çekmektedir.Bu çalışmada ele alacağımız konu, FKÖ'nün kuruluşundan bugüne kadar geçen süre içerisinde onun nasıl bir şekilde hareket ettiği ve bu hareketlerin diğer ülkelere nasıl yansıdığıdır.Çalışmamız giriş, dört bölüm ve sonuç kısımlardan ibarettir. Böylece çalışmamızda FKÖ'nün tarihsel perspektifine referans ederek meşruiyet kazanma süreci tablosunu çizmeye çalışacağız. Ayrıca Filistin tarihini de inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Middle East is an area wanted by all the countries around the world because of its importance in every aspect. All the conflicts and battles in the history, especially the ones with the purpose of conquering and occupying the land are still continuing. In this sense, people living there are being neglected because of the lose patience of these countries to became owners of this land whether in a legal way or by using military forces. Palestine Liberation Organization, the one that can explain this issue more clearly, and its effort to gain legitimacy draws our attention.The subject we will deal with in this study - PLO?s moves since its establishment until today and the way its acts are reflected on other countries.Our study consists of an introduction, four parts and a conclusion. In this way, we will try to draw a table of the process of PLO?s independency gaining, by referencing the historical perspective. We will research the history of Palestine as well.