Cidar Pürüzlülüğünün eş merkezli borular arasındaki Newtonian akımın akış özelliklerine etkisinin sonlu eleanlar kullanarak çözümü
Analysis of the effects of wall roughness on flow characteristics of Newtonian fluids in concentric annulus using finite element method
- Tez No: 312923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMT SORGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, eş merkezli pürüzlü ve pürüzsüz borular arası boşluktaki suyun türbülanslı akışı hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) kullanılarak modellenmiştir. Sonlu elemanlar yöntemiyle çalışan HAD yazılımının basınç farkı tahminleri, literatürdeki deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Model, basınç farkını tüm hesaplamalarda % ± 15 hata payı içersinde tahmin edebilmektedir. Ayrıca, pürüzlülüğün basınç farkına etkisi, çeşitli pürüzlülük yükseklikleri, iç ve dış boru çapları ve Reynolds sayıları için incelenmiştir. Analiz sonuçları, çap oranı artıkça, pürüzlülüğün basınç farkına etkisininde arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water flowing through rough and smooth concentric annulus for turbulent flow is modeled using Computational Fluid Dynamics (CFD). CFD software based on the finite element method predictions of pressure losses are compared with experimental data obtained from the literature. The model predicts measured frictional pressure gradient with an error less than ±15% in all cases. Furthermore, pipe roughness influences on frictional pressure losses of water are also examined for various pipe roughness values, inner and outer diameters and Reynolds Number. The analysis results revealed that as the diameter ratio increases, the influence of roughness on pressure gradient increases.