Erzincan koşullarında bazı sap ve kök kereviz (Apium graveolens var. dulce ve Apium graveolens var. rapaceum) çeşitlerinin bitki gelişimi, verim ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of plant growth, yield and some quality characteristics of some celery and celeriac cultivars (Apium graveolens var. dulce and Apium graveolens var. rapaceum) in Erzincan
- Tez No: 312953
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma 2010 ve 2011 yılları arasında Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü' ne ait deneme alanı içerisinde yürütülmüştür. Deneme Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş ve her tekerrürde 30 bitki yer almıştır. Araştırmada kök kerevizi olarak Neobi ve Brilliant, sap kerevizi olarak Calpyso ve Triumph çeşitlerinin bitki gelişimi, verim ve bazı kalite özellikleri incelenmiştir. Araştırmada, bazı sap ve kök kerevizleri çeşitlerinde bitki boyu, bitki ağırlığı, yaprak alanı, sap uzunluğu, sap çapı, kök ağırlığı, kök çapı, kök uzunluğu, SÇKM, sapta kuru madde, yaprakta kuru madde, kökte kuru madde miktarı ve dekara verim gibi bitki gelişimi ve verim parametreleri değerlendirilerek tespit edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, bitki boyu, bitki ağırlığı, yaprak alanı, sap uzunluğu, sap çapı, SÇKM, sapta kuru madde, yaprakta kuru madde ve dekara verim gibi parametrelerin kullanılan çeşide göre önemli derecede değişiklik gösterdiği görülmüştür. Araştırma sonucunda her iki yılın ortalaması dikkate alındığında en yüksek dekara verim kök kerevizinde Neobi (3390 kg/da) çeşidinden, sap kerevizinde ise Calpyso (3435 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir.Sonuç olarak en verimli ve bölge çiftçisi tarafından yetiştirilebilecek olan çeşitlerin sap kerevizinde Calpyso, kök kerevizinde ise Neobi çeşitlerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at experiment fields Erzincan Horticultural Research Station Management between 2010 and 2011. The experiment was established as completely randomized disgin with tree replicates and each replicate had 30 plants. In this study, plant growth, yield and quality characteristics of Neobi and Brilliant as celeriac, Calpyso and Triumph as celery cultivars were investigated. In addition, nutrient contents of cultivars were also examined. In this study, Plant height, plant weight, leaf area, stem length, stem diameter, root weight, root diameter, root length, TSS, stalk dry matter, leaf dry matter, root dry matter content of different celery and celeriac cultivars and yield per hectare and yield parameters were determined. According to the research results, plant height, plant weight, leaf area, stem length, stem diameter, TSS, stalk dry matter, leaf dry matter and yield per hectare were significant in terms of difference parameters among the cultivars used. Also, while tuber weight and tuber diameter of the year was important between cultivars in root celery, however, they were insignificant in the second year. Root lenght and root dry matter ratio among the cultivars did not show a significant differences. While the highest yield per hectare in the average every two years experiment was determined in Neobi (3390 kg /da) celeriac cultivar, it was Calpyso celery cultivar (3435 kg/da).As a result, the most yield variety was determined of Neobi as celeriac, Calpyso as celery