Menapoz öncesi ve sonrası kadınlarda osteoporoz ve fiziksel uygunluk parametrelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 31351
  2. Yazar: NUR DOLUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Primer osteoporozurt etiyolojisi birçok faktöre bağlıdır. Postmenapozal kadınlarda östrojen yetersizliği kemik resorbsiyonunun artmasında temel nedenlerden biri olarak düşünülmektedir. Fiziksel aktivitenin kemik yoğunluğu üzerindeki etkisi halen açıklığa kavuşmuş değildir. Yapılan pek çok çalışma sonucunda, fiziksel aktivitenin kemik yapı üzerindeki olumlu etkileri gösterilmiştir. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulunda menapoz öncesi 25 ve menapoz sonrası 25 sağlıklı kadın ile gerçekleştirilmiştir. Olgulara radyolojik değerlendirme, normal postürden sapmalarını belirlemek amacıyla postür analizi, klinik gonyo- metre ile lumbal bölge hareketliliği, kas kuvvetinin, kas kısalığının değerlendirilmesi, göğüs çevre ölçümleri ve fiziksel uygunluk testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The etyology of osteoporosis depends on a number of factors. It is thought that the insuffiency of oestrogen in postmenopausal woman is the main reason for the increase in bone resorbsion Previous studies indicate that there is a relationship between physical activity and the improvement of bone structure. The mechanism by which physical activity prevents bone loss remains unclear. This study has been carried out in Physical Therapy and Rehabilitation School of Hacettepe University, on 25 before menopausal women and 25 after menopausal healthy women. During the study x ray evaluation, postu re analysis to determine the deviations from normal posture, the measure ment of lumbal region movement using clinical goniometer, the muscle testing, the assesment of muscle length the measurement of chest circumfe rence and the physical fitness tests have been applied on the perimenopau- sal subjects.