A method to decrease common problems in effort data collection in the software industry
Yazılım sektöründe efor verisi toplama problemlerini azaltmaya yönelik bir yaklaşım
- Tez No: 313603
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yazılım projelerinin zamanında ve istenen şekilde bitmesi, başarılı bir proje planı ve proje yönetimi için çok kritiktir. Proje planı yapılırken en önemli aşama ise yazılım büyüklüğü, zaman ve maliyet kestirimi yapılmasıdır. Tüm bu planlamanın temelinde, efor bilgileri önemli bir yer teşkil eder. Yazılım sektöründe toplanan efor verisi, yazılım veri kümelerinin oluşturulması, proje planı için gerekli efor tahminlerinin gerçekleştirilmesi, proje takip ve kontrolü için kullanılır. Ancak yazılım sektöründe, efor verisi toplamayla ilgili bazı problemler mevcuttur. Bu çalışma kapsamında, bu problemlerin sektördeki varlığını sorgulamak için bir pilot çalışma ve anket çalışması yapılmış ve efor verisi toplamadaki en önemli problemler ayrıntılarıyla incelenmiştir. Problemler araç, süreç ve insan olmak üzere üç başlık altında toplanmış ve her başlık için çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çözüm önerileri doğrultusunda bir yaklaşım ve efor verisi girmeyi kolaylaştıracak ve insanları efor verisi girmeye teşvik edecek bir araç geliştirilmiştir. Yaklaşımı doğrulamak ve aracın uygulanabilirliğini, problemlere olan etkisini inceleyebilmek için bir durum çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficient project planning and project management is crucial to complete the software projects in expected time and requirements. The most critical stage in project planning is estimation of the software size, time and budget. In this stage, effort data is used for benchmarking data sets, effort estimation, project monitoring and controlling. However, there are some problems related to effort data collection in the software industry. In this thesis, a pilot study and survey study are conducted to observe common practices and problems in effort data collection in the industry and results are analyzed. These problems are explained in terms of tool, process and people factors and solution suggestions are presented according to these problems. In accordance with the findings, a method and a tool which can facilitates to provide more accurate data are developed. A case study is performed in order to validate the method and applicability of the tool in the industry.