Economical impact of a dual gradient drilling system
Çift basınç eğilimli sondaj sisteminin ekonomik etkisi
- Tez No: 313702
 - Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çift Basınç Eğilimli Sondaj, derin denizlerdeki sondajlarda formasyon basıncı ve formasyon çatlatma basıncı arasındaki dar operasyon alanının ortaya çıkardığı zorlukları çözmek adına geliştirilmiş umut vadeden bir teknolojidir.Geleneksel sistemde kullanılan sondaj çamuru sondaj ünitesinden kuyu dibine kadar tek basınç eğiliminde kuyu dibine basınç uygular. Sondaj çamurundaki ufak öz kütle değişikleri kuyu dibine kuyu derinliği ile orantılı olarak etki eder ve bu derinlik su derinliği arttıkça artış gösterir. Bu durum güvenli bir operasyon yapmak için, içinde bulunulması gereken operasyonda çalışmayı zorlaştırır. Çift Basınç Eğilimli Sondaj, su sütununun kuyu dibi basıncı üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla, iki farklı çamur ağırlığı kullanılarak aynı kuyu dibi basıncını elde etmeye olanak tanır; sondaj ünitesinden deniz tabanına kadar düşük öz kütleli sondaj çamuru kullanılırken, deniz tabanından kuyu dibine kadar ağır öz kütleli sondaj çamuru kullanılır.Bu tezde sistemin olumlu etkisini kanıtlamak için, geleneksel yollarla kazılan bir kuyu Çift Basınç Eğilimli Sondaj sistemi ile tekrar dizayn edildikten sonra, sanal sondaj operasyonu tatbik edilmiştir. Sondaj servislerindeki ve sondaj malzemelerindeki maliyet düşüşlerinin toplam operasyon bütçesindeki etkisi ortaya konulmuştur.Bu çalışma Çift Basınç Eğilimli Sondaj sisteminin teknik avantajlarını kanıtlamanın yani sıra, sistemin ekonomik etkisini, toplam operasyon maliyetindeki 19%'lik azalma ile ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Dual Gradient Drilling (DGD) system is a promising technology that was developed to overcome the deep water drilling problems occurred due to narrow operating window between pore pressure and fracture pressure.In conventional drilling practice, single mud weight exists from drilling unit to TVD (True Vertical Depth) which creates big hydrostatic pressure in bottom hole ,moreover, minor changes in mud weight results a big pressure changes proportional to the length of hydrostatic column increase with water depth. On the other hand, DGD allows using two different mud weights to get same bottom hole pressure; low gradient drilling fluid from drilling unit to the sea floor and high gradient drilling fluid form the sea floor to TVD, to decrease the effect of water column on mud hydrostatic pressure in TVD.In this thesis, a conventionally drilled deepwater well was redesigned considering the DGD system and drilled virtually to determine the changes of cost of services and materials on total operation budget to prove the positive impact of system on total operation cost.This study not only proved the technical advantages of the DGD system, but also showed economical impact of the system on total drilling cost, by decreasing around 19%.