Temperature in Turkey and Turkish day ahead electricity market prices: Modeling and forecasting
Türkiye?de hava sıcaklığı ve Türkiye günöncesi elektrik piyasası fiyatları: Modelleme ve tahmin
  1. Tez No: 313877
  2. Yazar: KAMİL DEMİRBERK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye elektrik marketinin özeleştirilmesindeki en önemli adımlardan biri 2009'da elektrik borsasının (PMUM) çalışmaya başlamasıdır. Bu çalışmanın amacı bu borsada oluşan elektrik fiyatının dinamiklerini ve bu dinamiklerin sıcaklık ile ilişkisini ?time series? modelleri kullanarak incelemektir. Türkiye'deki elektrik fiyatları diğer elektrik piyasalarındaki bütün özellikleri göstermektedir. Bunlardan en önemlisi fiyatların mevsimsel yani yıldan yıla benzer şekillerde hareket etmesidir. Analizleri basitleştirmek için hemen hemen aynı özelliklere sahip 35 günlük bir dönem üzerinde çalıştık ve bu dönemde sıcaklıklardaki dalgalanmaların fiyattaki dalgalanmalar üzerindeki etkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
One of the key steps of the liberalization of the Turkish electricity market has been the establishment of PMUM (Turkish day ahead electricity market). The aim of this study is to explore the dynamics of electricity prices observed in this market and their relation with temperature observed in Turkey. The electricity price process is studied as a univariate process and the same process is studied along with temperature together as a two-dimensional process. We give a fairly complete model of temperature. We observe that the electricity prices in Turkey exhibit many of the features that similar prices exhibit in other world markets. In particular, Turkish day ahead prices are seasonal; every year the price seems to follow a path similar to the one years preceding it. To simplify our analysis we focus our study to a 35 day period where every year the prices show a relatively simple behavior. We study the efects of the fluctuations in temperature in this period on the fluctutations in the day ahead electricity price.