Ayşe Kulin'in romanlarının tematik açıdan incelenmesi
Examination of the novels of Ayşe Kulin for thematic perspective
- Tez No: 313958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR ZORKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalısmamızda günümüz Türk edebiyatının önemli kadın yazarlarından Ayse Kulin'in romanlarını tematik açıdan inceledik. Çalısmamız giris ve iki bölümden olusur. Giris bölümünde yazarın hayatı ve edebî kisiliğine yer verilmistir. Birinci bölümde yazarın romanları hakkında bilgi verilmistir. İkinci bölümde ise yazarın romanları tematik açıdan incelenmistir. Çalısmamızda romanlarda en sık islenen temalar tespit edilmistir. Romanlarda aile, evlilik, bosanma, annelik duygusu, çocuklar, savas, Kürt sorunu, yardımseverlik, çağdaslık, umut ve umutsuzluk, göç, iletisim / iletisimsizlik, sanat, kusak çatısması, öğrenci olayları, askerî darbeler, din olgusu, cinsellik, aldatma vb. temalar tespit edilmistir. Temalar tespit edilirken romanların yanı sıra yazarın çesitli gazete ve dergilerde çıkan röportajları da kaynak olarak göz önünde bulundurulmustur. Yaptığımız çalısmada Ayse Kulin'in, bireysel konuların yanı sıra Türkiye'nin önemli sorunlarını ve yakın tarihi de tema olarak seçtiğini gördük. Yazar bir yandan okuyucuları yakın tarih hakkında meraklandırırken diğer taraftan demokrasinin gelismesi, kızların okutulması, çağdas düsüncenin yerlesmesiyle Türkiye'nin önemli sorunlarının çözülebileceği mesajını verir.ANAHTAR KELİMELER: Ayse Kulin, aile, evlilik, cinsellik, aldatma, Kürt sorunu, savas, azınlıklar, kusak çatısması, iletisim \ iletisimsizlik, sanat, öğrenci olayları, askerî darbeler, çağdaslık, umut ve umutsuzluk?
Özet (Çeviri)
In this work, we aimed to study on Ayse Kulin?s novels , who is one of the most famous woman writers of contemporary Turkish literature , in a thematic way. Our thesis consists of introduction and two sections. In introduction, the knowledge about author?s life is given and her ideas about her art is examined. In the first section, it is mentioned about author?s novels. In the second section, the author?s novels are examined in a thematic way. In our work, the most common themes that are used in novels are examined. In the novels themes such as family, marriage, divorce, motherhood, children, war, Kurdish problem, charity, education, modernism, hope and despair, migration, communication / miscommunication, art, generation gap, student events, millitary coup, religion, sex, deception etc. are studied. While the themes are ascertained in novels, the novel itself and the author?s interwievs in various papers and magazines are used as resources. We have seen that Ayse Kulin chose Turkey?s important problems and close history as themes as well as individual matters. The author makes the readers become curious about the close history while she give the massage that Turkey can solve its important problems by improving democracy, educating females, improving modernism.KEY WORD: Ayse Kulin, family, marriage, sex, deception, Kurdish problem, war, minorities, generation gap, communication\miscommunication, art, student events, millitary coup, modernism, hope and despair...