Osmanlı ordusunda seferberlik planı: Balkan Harbi örneği
Mobilization plan in the Ottoman army: Case of Balkan War
- Tez No: 314037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi ve Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın problemini; Osmanlı Ordusu'nun seferberlik faaliyetleri, bunun planlamaya dönüşme süreci ve Balkan Harbi öncesi yapılan seferberlik planı ile bunun uygulanmasında ortaya çıkan zaaflar oluşturmaktadır. Bu araştırma, Osmanlı'daki seferberlik faaliyetlerinin nasıl bir gelişim gösterdiği ve Osmanlı Ordusu'nun Balkan Harbi yenilgisine seferberlik faaliyetlerinin ne gibi etkisi olduğunu planlama safhasından itibaren ele alması bakımından önemlidir. Osmanlı Ordusu'nun seferberlik faaliyetleriyle ilgili daha önce bir çalışma bulunmadığından bunların incelenmesi harp tarihi çalışmalarına bir yenilik getirecektir.Araştırmada düzenli ordu öncesindeki dönem için Osmanlı'nın Klasik Çağı irdelenmiş olup bu çağda yapılan sefer hazırlıkları, seferberlik kapsamında değerlendirilmiştir. Düzenli ordu sonrasındaki dönemde ise Osmanlı Devleti'nin devamlılığını sağlamak ve diğer devletlerin gelişen ordularına ayak uydurabilmek maksadıyla yapmış olduğu askerî düzenlemeler incelenerek özellikle bunların seferberliğe etkisi üzerinde durulmuştur. Bu dönemde Osmanlı Ordusu'nun sevk ve idare makamları da incelenerek bunların seferberlik faaliyetlerindeki rolü araştırılmıştır. Müteakiben 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi sonrasında ordunun yeniden yapılanması maksadıyla davet edilen Alman Askerî Heyetleri'nin bu sevk ve idare makamlarının çalışmaları üzerindeki etkileri ortaya konularak bu bağlamda Alman Askerî Heyetleri'nin seferberlik planlarının hazırlanmasındaki katkısı da araştırılmıştır. Son olarak ta seferberlik faaliyetlerinin plana dönüşmesinden sonra ilk icra edilen 1897 Yunan Harbi ile Osmanlı Ordusu'nun büyük bir yenilgiye uğradığı Balkan Savaşı'nda seferberlik planının uygulanması incelenmiştir.Bunun neticesinde de Balkan Harbi seferberlik planının ülkenin sahip olduğu kaynaklar göze alınmadan yapılması ve uygulanmasında karşılaşılan birçok sorunlar nedeniyle Ordu'nun seferberliğini tamamlamadan bir taarruz harekâtına giriştiği ve bunun sonucunda da büyük bir başarısızlıkla geri çekilmek zorunda kaldığı tespit edilmiş ve seferberlik planının bir harbin sonucuna önemli derecede etki ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mobilization activities of the Ottoman Army, planning process of this, the mobilization plan which was writen before the Balkan War and the weaknesses of the plan when it was implemented. This research is important because of taking the how to develop the Ottoman mobilization activities from planning phase and how mobilization activities effected the defeat of the Ottoman Army in the Balkan War. Searching of the mobilization activities of the Ottoman Army will be an innovative work in the war history because there is no research about this before.In the research, it has been studied carefully the era of the Ottoman classical age for the period before regular army and has been evaluated as mobilization preparations for the war in this age. In the period after regular army has been searched military reforms, which were made of ensuring continuity of Ottoman Empire and keeping pace with evolving armies of other countries and especially has been dwelt on effect of this to mobilization. Also in this period has been studied the commend and control authorities and their role in mobilization activities. And then with presenting the impacts of the German Military Delegations, who have been invited for reorganization of the Ottoman Army after the 1877-78 Ottoman-Russian War, on the working of the this commend and control authorities, it has been searched the supports of the German Military Delegations on the preparation of the mobilization plan. Finally, it has been examined the implementation of mobilitization plan, which was prepared at 1897 Greek War, making after the transformation of the mobilization activities to mobilization plan firstly, and Balkan War which the Ottoman Army defeated.As a result, it has been determined that the Army assaulted without completing mobilization at the Balkan War because of the many problems which encountered in implementing the plan and preparing them out of evaluating the country's resources and result of this the Army has been have to withdrawn and has been understood that the mobilization plan affect on the result of a war effectively