Selahattin Enis Atabeyoğlu'nun hayatı ve eserleri üzerine bir araştırma
A research on the life and works of Selahattin Enis Atabeyoğlu
- Tez No: 314169
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Salahaddin Enis 1892-1942 yılları arasında yaşamış bir romancı, hikâyeci ve gazetecidir. 8 romanı ve bir hikâye kitabı yazmıştır. Romanlarından dördü kitap olarak basılmış, diğer dördü gazetelerde tefrika olarak yayımlanmıştır. Ayrıca gazetelerde ve dergilerde yayımlanan; ama kitap olarak basılmayan kırka yakın hikâyesi vardır.Otuz yıl kadar sürdürdüğü gazetecilik hayatında genel yayın yönetmenliğinden düzeltmenliğe, köşe yazarlığından gece sekreterliğine kadar gazeteciliğin pek çok dalında çalışmıştır. Gazetelerde ve dergilerde yazdığı yüze yakın makale, deneme, mensure ve fantezi türünde yazısı vardır.Roman ve hikâyelerinde naturalizm akımına bağlı kalmaya çalışan Salahaddin Enis eserlerinde daha çok toplumsal yozlaşma ve ahlaki çöküş üzerinde durmuş, Türk toplumunun Balkan Savaşı'ndan Kurtuluş Savaşı'nın sonuna kadar geçirdiği zorlu dönemi anlatmıştır. Savaşlarda cephede yaşananlardan çok cephe gerisi anlatmayı tercih etmiştir. Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, Mütareke ve Kurtuluş Savaşı sırasında özellikle İstanbul'da cephe gerisinde yaşanan haksızlıklar, ahlaksızlıklar, fuhuş ve yozlaşmış zengin kesimin değer tanımayan yaşantısı onun en çok üzerinde durduğu konulardır.Bu çalışmada onun hayatı, ailesi, çevresi, okul yılları etraflıca ele alınmış, kişilik özelliklerine değinilmiştir. Toplum, kadınlar, sanat ve edebiyat gibi temel konular hakkındaki düşünceleri de ele alınmış ve yorumlanmıştır.Ayrıca roman, hikâye ve gazete yazıları da belirli bir plan çerçevesinde ele alınarak incelenmiş ve yorumlanmıştır. Dil ve üslup özellikleri de eserlerinden hareketle ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda Salahaddin Enis'in eserlerinin bibliyografyası ve bu çalışma sırasında yararlanılan kaynakların alfabetik bir listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enis Saladin is a novelist, storyteller and journalist who lived between 1892-1942. He Has written eight novels and a story book. Four novels are published as books, an the other four are published as serials on newspapers. He has nearly forty unpublished books which are published in newspapers and magazines.He has worked in many branches of journalism such as managing director, proofreader, columnist secretary in his continuing life of thirty years of journalism. There are a hundred newspapers and magazines, articles, essays, proses, and fantasy type writing written on newspapers and magazines.Trying to be depended on current naturalistic novel and the stories works of Salahaddin Enis focused on social corruption and moral decadence. He has told the difficult period of the Turkish society from the Balkan War until the end of the War of Independence. He has prefered to describe behind the front-line more than the incidents occured in front line. Balkan War, First World War, the Armistice and the War of Independence, especially injustice in Istanbul, immorality, prostitution, and decadent life of wealthy who does not recognize the value are the most emphasized topics.In this study of his life, family, environment, school years are discussed in detail, the personality traits are mentioned. His thoughts about society, women, art and literature are also discussed and interpreted.In addition, his novels, stories and newspaper articles are examined and interpreted on a specific plan. The literary language and style features were discussed by getting benefit of his literary works. Bibliography of his Works and an alphabetical list of useful sources is given at the end of the study.