Ratlarda postanatal dönemde beyin ve ventrikül gelişimi
Investigation of development of the brain and ventricles in the postnatal period of rats
- Tez No: 314458
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP GÜMÜŞALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; Postnatal dönemde ratların beyin hacimlerinin belirlenmesi ve beyin-ventrikül gelişiminde nöronal proliferasyonun, ventriküler- subventriküler zonların yapısının cinsiyete ve dönemlere bağlı olarak hücresel düzeyde ortaya konması hedeflenmiştir.Bu çalışma Sprague Dawley cinsi 1, 7, 14, 30, 60, 90, 120, 150, 180 günlük ratlar üzerinde yapıldı. Ratlar 7 erkek 7 dişi olacak şekilde 8 gruba ayrıldı. Letal doz anestezi sonrası Formaldehit ile fikse edilen beyinlerin hacimleri stereolojik yöntem ile hesaplandı.Noktalı alan ölçüm cetveline göre beyin hacimleri gruplar arasında yaşa paralel artış gösterirken, erkeklerin beyin hacminin dişilere göre daha fazla olduğu bulundu. Işık mikroskobik incelemede ise 1, 7 ve 14 günlük ratlarda kübik silyalı ve çok katlı hücreler yoğunlukta iken, daha ileri yaş gruplarında tek sıralı kübik silyalı hücreler olduğu ve proliferasyonun azaldığı, ancak lateral ventrikülün cornu inferius'undan geçen kesitlerde proliferasyon indeksinin belirgin derecede yüksek olduğu bulundu.Sinir dokusunun büyük oranda doğum öncesi dönemde geliştiği, ancak beyindeki bazı bölgelerde yer alan progenitör hücrelerin doğumdan sonraki evrelerde de farklanarak yeni nöronların gelişimini sağladığı bildirilmiştir. Yine ratlarda postnatal birinci ay boyunca lateral ventriküllerde proliferasyon ve nörogenezin devam ettiği bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of the brain volumes of rats in the postnatal period as well as delineating the effects of neuronal proliferation and the structures of ventricular-subventricular zones by means of sexes and developmental periods at cellular level during the development of brain and ventricles were aimed in this study.Sprague Dawley rats aged 1, 7, 14, 30, 60, 90, 120, 150 and 180 days were used. Eight groups of rats each containing 7 males and 7 females were included in the study. The brains were fixed with formaldehyde and volumes were calculated stereologically.Brain volumes showed an increase among the groups parallel to age when calculated with point counting grid and brain volume of male rats was found to be larger than females. In light microscopic examination, cubic ciliated and stratified cells were more common in 1, 7, and 14 day-old rats, however in older groups one layered cubic ciliated cells were widespread and proliferation rate decreased. On the other hand, proliferation index was found significantly high in sections passing through the inferior horn of lateral ventricle.Neuronal tissue is known to develop predominantly in the prenatal period, however progenitor cells in some distinct parts of the brain continued to differentiate and led to the development of new neurons even for some time after birth. In another study, proliferation and neurogenesis were reported on the lateral wall of the lateral ventricles during the first postnatal month of rats.