Servikal nöral foraminal bölge ve uncinate çıkıntının embriolojik gelişimi ve anatomisinin klinikle ilişkilendirilmesi
Anatomy and embriologic development of cervical neural foraminal region and uncinate process and their clinical association
- Tez No: 314481
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Servikal bölge ile ilgili yapılan anatomik ve morfometrik çalışmaların büyük çoğunluğunda erişkin kadavra ve kemikleri kullanılmıştır. Servikal bölgenin ve bu bölge ile patolojilerde önemli rol oynayan uncinate proses ve servikal nöral foramen ile ilgili çalışmalar literatürde bulunsa da bu iki yapının embriolojik gelişimi yeterince irdelenmemiştir. Uncinate proses ve servikal nöral foramenlerin hayatın erken evrelerinden itibaren yani embriolojik ve fötal dönemden itibaren gelişimlerinin bilinmesi en basit hali ile literatürdeki bir eksikliği giderecektir.Daha da önemlisi bu bölgeyi etkileyen patolojilerin gelişim süreçlerinin bilinmesini sağlayacaktır. Bu da servikal bölge patolojilerinde önemli bir tedavi seçeneği olan cerrahi tedavinin hem daha iyi yapılmasını,olası komplikasyonların önlenmesini ve daha iyi ve yeni cerrahi tekniklerin geliştirilmesini sağlayacaktır. Unicnate proses ve nöral foramenin fötal embrioloji gelişim sürecinin bilinmesi servikal spondiloz ve spondilotik myelopati gibi bu bölgenin hastalıklarına gerekli müdahelenin en uygun şekilde yapılmasını ve bu patolojilerin gelişim mekanizmalarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.Bu çalışma ile yine daha literatürde yer almayan bir diseksiyon tekniği (fetus omurgası için) tanımlaşı olduk ve bunun da ilerde geliştirilebilecek cerrahi tekniklere yararı olabileceği kanısındayız. Aynı zamanda bu diseksiyon tekniğinin en sık yapılan servikal dekompresyon cerrahilerinde anatomik oryantasyon açısından son derece yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Anatomic and morfometric studies regarding cervical region are usually performed on adult cadavers and adult bones. Although there are some studies over the subject of uncinate process and cervical neural foramen these studies do not cover the embryologic development enough. Knowledge about these structures from its esiest point of view will provide us a knowledge which is absent or not enough in the literature.The knowledge gained from the study over this subject will show us a pathway to the development of the patologies of this area. By this; better surgical techniques will be developed and probable complications will be avoided before they occure and surgery will be safe for the patient and physician too.Knowledge about the embiologic and fetal devlopment of uncinate process and cervical neural foramen will help the physician to understand the developmental course of servikal sponliotic myelopathy and spondilose too.An other point is that, we provided a new dissection technique for fetal spine and spinal column which could be helpful in the future techniques and procedures.