Nekrotizan enterokolitte mukozal hasarlanmada apoptozisin yeri
The Role Of Apoptosis In Mucosal Injury In Necrotizing Enterocolitis
- Tez No: 314483
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmanın Amacı: Nekrotizan enterokolit ile ilişkili apoptotik ve anti-apoptotik genleri ortaya koyarak NEK ile apoptozis arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak.Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi AD'da ve Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi kliniğinde 01.01.2010 tarihinden 01.01.2012 tarihine kadar NEK nedeniyle cerrahi işlem uygulanan 6 hastadan çıkarılan ince barsak segmentinden hastalıklı doku örneklerinden 1x0.5 cm boyutunda alındı. Kontrol amacı ile 01.01.2010 tarihinden 01.01.2012 tarihine kadar 6 rezeksiyon anastomoz yapılan intestinal atrezili bebeklerden çıkarılan intestinal segmentten veya herhangi bir nedenle ileostomi açılmış hastaların iyileştikten sonrası ileostomi kapatılması sırasında ostomi ağzından 1x0.5 cm boyutunda alınan normal (hastalıksız) doku örnekleri alındı. Alınan doku örneklerinin yarısı çalışmalar için sıvı nitrojen içinde -80 derecede ve diğer yarısı formol içinde muhafaza edildi. Hastadan alınan bir doku parçası da histopatolojik olarak NEK açısından değerlendirildi. Apoptozis histopatolojik olarak TUNEL yöntemi ile belirlendi. Apoptotik ve anti-apoptotik gen düzeyleri PCR Array yöntemi ile belirlendi.Bulgular: Hematoksilen-Eozin ile yapılan histolojik incelemede kontrol grubunda dört hastada grade 1 doku hasarı varken, bir hastada grade 2, bir hastada grade 3 doku hasarı mevcuttu. NEK grubunda ise üç hastada grade 4 doku hasarı varken, iki hastada grade 3 ve bir hastada grade 2 doku hasarı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to better understand the relationship between necrotising enterocolitis (NEC) and apoptosis by measuring the expressions of apoptotic and anti-apoptotic genes.Material and methods: Six neonates were undergone surgical treatment having a diagnosis of NEC between 01.01.2010 and 01.01.2012 in University of Ankara Department of Pediatric Surgery and Zekai Tahir Burak Research Hospital Department of Pediatric Surgery. Pathological intestinal segments were removed and tissue samples of 1cm were obtained. The control group consisted of 6 neonates who were undergone resection and anastomosis because of intestinal atresia and closure of stoma which was performed for any reason. 1cm tissue samples were obtained from normal (disease free) stoma tissue. The samples were kept in liquid nitrogen in -80?C and formaldehyde. Apoptosis was histopathologically evaluated by using TUNEL procedure. Apoptotic and anti-apoptotic gene levels were evaluated by using PCR array.Results: The histological examination with Hematoxylen-Eosin revealed grade 1 tissue damage in four patients, grade 2 in one patient and grade 3 in one patient in the control group, whereas in NEC group grade 4 tissue damage was present in three patients, grade 3 in two patients and grade 2 in one patient.