Eski Yugoslavya'da yeni devletler: Birleşmiş Milletler ve büyük güçler
New states in former Yugoslavia: United Nations and the great powers
  1. Tez No: 314682
  2. Yazar: VOLKAN TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Tezin amacı `Bosna-Hersek, Makedonya ve Kosova' örnekleri vasıtasıyla, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri olan Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler üyesi Almanya'nın, Soğuk Savaş sonrasında, bağımsızlık ilan eden devletlere karşı tutumlarının analiz edilmesidir. Çalışmanın I. bölümünde (kavramsal bölümünde), sosyolojik ve kavramsal öğeleriyle `devlet', `egemenlik', `devletlerin ardılı olma' ve `tanıma' kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın II. bölümünde, dünyanın çeşitli bölgelerinde ilan edilen bağımsızlıklar incelenmiş, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'nın tutumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın III. ve son bölümünde ise eski Yugoslavya'da, Bosna-Hersek, Makedonya ve Kosova örnekleri üzerinden BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'nın `tanıma' karşısındaki tutumları açıklanmaya çalışılmıştır. Burada BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'nın, bağımsızlık ilanları karşısında standart bir politikalarının olup-olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is analyzing the attitudes of the United Nations Security Council?s permanent members: the USA, People Republic of China, France, the United Kingdom and the Federation of Russia and Germany against the states which declared their independency after the cold war through the specific models of `Bosnia-Herzegovina, Macedonia and Kosovo?. In the conceptual part of the study, `state, sovereignty, to be the successor of a state and recognition? terms are examined with their sociological and conceptual aspects. In the second part of the study, the independencies declared in the different regions of the world are examined and the attitudes of the UN Security Council's permanent members and of Germany are tried to be disclosed. In the third and also the last part of the study, the attitudes of UN Security Council's permanent members and of Germany against the 'recognition' are tried to be explained via the examples of Bosnia-Herzegovina, Macedonia and Kosovo in former Yugoslavia. Herein, it has been tried to find out whether the UN Security Council's permanent members and Germany have a standardized policy pertaining to the declarations of independency or not.