ELISA sistemleri için yeni bir alternatif teknoloji: Tekrar kullanılabilir afinite kuyucuklar
A new alternative technology for ELISA: Reusable affinity wells
  1. Tez No: 315513
  2. Yazar: ŞEYDA BASKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enzim bağlı immunosorbant testleri (ELISA) peptidler, proteinler, antikorlar ve hormonlar gibi maddelerin belirlenmesi ve sayısal olarak değerlendirilmesi için dizayn edilmiş plaka temelli testlerdir. Tayin, konjuge edilmiş enzim aktivitesini kullanarak ölçülebilir bir ürün üreten substratın inkübasyonu yolu ile gerçekleşir. Bir enzim doğrudan olarak birincil antikora bağlanabilir ya da bu birincil antikor biyotin işaretli ise streptavidin gibi bir proteine bağlanabilir. En yaygın kullanılan enzimler Horseradish Peroksidaz ve alkalinfosfatazdır. ß-galaktozidaz, asetilkolinesteraz ve katalaz da ELISA işleyişinde kullanılabilir. Substrat seçimi sinyal-tespit için uygun bir (spektrofotometre ya da florimetre gibi) cihaza dayanır. ELISA, antikorlar veya proteinler ile kaplanan 96 kuyucuk taşıyan polistren plakalarda gerçekleşir. Bu plakalar tek kullanımlıktır. Piyasada bulunan Protein A, G, C kaplı, Biyotin kaplı, Streptavidin kaplı, amin kaplı yada antikor kaplı modifiye mikroplakalar ELISA için tercih edilir.Bu çalışmada; ELISA prosedüründe kullanılan polistren mikroplaka kuyularının modifikasyonu ile tekrar kullanılabilir mikroplakalar elde edilmiştir. Plazma yöntemi ile amin kaplanan polistren plaka kuyular, fotosensitif monomerler kullanılarak yapılan modifikasyonlarla antikorlar yada diğer proteinlerin yüzeye çapraz bağlanması için uygun hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA) are plate-based assays designed for detecting and quantifying substances such as peptides, proteins, antibodies and hormones. Detection is accomplished by assessing the conjugated enzyme activity via incubation with a substrate to produce a measurable product. An enzyme can be linked directly to the primary antibody or a protein such as streptavidin if the primary antibody is biotin labeled. The most commonly used enzymes are horseradish peroxidase (HRP) and alkaline phosphatase (AP). ß-galactosidase, acetylcholinesterase and catalase can be used for performing the ELISA. The choice of substrate depends upon the instrumentation (spectrophotometer, fluorometer) available for signal-detection. ELISA is performed in 96-well (or 384-well) polystyrene plates which will bind antibodies and proteins are disposable. Protein A, G, C coated, Biotin coated, Streptavidin coated, nickel coated, copper coated, amine coated yada antibody coated modified microplates are prefered for ELISA.In this study, the re-usable microplates by the modification of the polystyrene microplate wells used in the ELISA procedure have been obtained. Polystyrene plate wells, coated with the amine by plasma method, have been made suitable for antibodies or other proteins cross-linking to the surface by modification using fotosensitive monomers.