Yeşil altyapı sistemi kapsamında meles deltası ve çevresinin kurgulanması
Scenerio building for meles delta and its environs in the context of 'green infrastructure' system
- Tez No: 315684
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada; İzmir kent merkezinde yer alan Meles Deltası ve çevresi tarihi geçmiş, kentsel dönüşüm, mühendislik, doğal sistem ve sosyal yaşam konuları bağlamında çok yönlü ve ölçekli yeşil altyapı yaklaşımıyla ele alınarak; mevcut sorunlarına yeşil altyapı tabanlı çözümler getirilmesi hedeflenmiştir. Stratejik konumu, ekolojik yapısı, tarihi referanslar, erişim ve rekreatif potansiyeli ile İzmir kenti içinde yeni bir çekim merkezi haline getirilmesi amaçlanmıştır.Meles Deltası ve çevresi ekolojik, tarihi ve sosyal altyapı kapsamında değerlendirilmiş, bu çerçevede yeşil altyapı temelli gelişim stratejileri oluşturulmuştur. Stratejilerin uygulanabilirliği açısından hukuksal, idari ve teknik yönden uygulanabilirliği ele alınıp bu yolda öneriler geliştirilmiştir. Bütün süreci kapsayan, yeşil altyapı sisteminin uygulanmasına yönelik bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within this study, Meles Delta and its environs are evaluated in a multi-focal and multi-scale manner in the context of historical background, urban renewal, engineering, environmental system and social life. Furthermore, it is aimed to present solutions based on green infrastructure about the delta and its environs focused issues.The main scope is introduced as to transform the delta system into a new centre of attraction by its ecological structure, strategic location, historical heritage and recreational potential. Thus, Meles Delta is criticized with regards to its ecological, historical and social structure. Moreover green infrastructure based development strategies are put forward as well as proposals in legal, administrative and technical contexts in order to provide feasibility of the strategies.