Renk analizi tabanlı öneri sistemleri için mobil uygulama geliştirme
Mobile application development for color analysis based proposal system
- Tez No: 315743
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada ev, ofis gibi ortamların dekorasyonunu yaparken kullanıcılara yardımcı olmak amacıyla mobilya, boya ve halı gibi dekorasyon ürünlerinin seçimini sağlayacak android işletim sistemli mobil cihazlar için mobil uygulama gerçeklenmiştir. Mobil uygulama, kullanıcının mobil telefonu ile çektiği görüntünün renk nicemleme metodlarını kullanarak renk analizini yapmaktadır ve kullanıcının belirlediği kıstaslara göre sunucu tarafındaki veritabanında yer alan ürünlerden önerilerde bulunulmaktadır. Görüntü renk analizi için skaler ve vektör nicemleme metodlarının performansları mobil cihaz üzerinde hata oranı, zaman ve hafıza kullanma açısından incelenmiştir. Yapılan teorik karşılaştırmalar sonucunda skaler nicemleme yönteminin çalışma zamanı ve hafıza gereksinimi açısından mevcut mevcut android platform üzerinde gerçeklenebilir olduğuna karar verilmiştir. Skaler nicemleme yöntemi Android 4.0.2 için java dili kullanılarak kodlanmış ve çalışabildiği örnek uygulamalarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a mobile application that assist user to select decoration products like furniture, paint and carpet has been implemented on mobile device with android operating system. The mobile application analyzes the image which is taken by mobile phone using the color quantization methods and offers products from database based on parameters defined by user. The performance of scalar and vector quantization methods for the analysis of color content of image has been made in terms of mean square error, time and memory occupancy. As a result of the theoretical comparisons, it was decided that scalar quantization method can be implemented on android platform in terms of time and memory requirements. Scalar quantization method was implemented by using java programming language for Android 4.0.2 operating system and it has been shown with sample application that the implementation can run properly.