2. nesil ve 3. nesil mobil haberleşme sistemleri için metro istasyonu hücre planlaması
Subway station cell planning for 2nd generation and 3rd generation mobile communications systems
  1. Tez No: 316026
  2. Yazar: FERHAT YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKTÜL KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte mobil haberleşme sistemleri günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu sistemlerin artan talepteki iletişim ihtiyaçlarını yüksek kalite ve yeterli kapasiteyle sağlayabilmesi önem taşımaktadır. Ülkemizde mobil haberleşme sistemlerinden ikinci nesilde GSM, üçüncü nesilde ise UMTS (WCDMA) kullanılmaktadır. İkinci nesil sistemlerle ses haberleşmesi sorunsuz bir şekilde sunulurken veri haberleşmesinde yüksek hızlara çıkılamamaktadır. Sistemin yapısı gereği yaşanan sınırlamalar üçüncü nesil mobil sistemlerin gelişiminde büyük rol oynamıştır. Üçüncü nesil sistemler kullanıcılara yüksek hız ve performansta veri haberleşmesini sunmaktadır. Bu duruma paralel olarak çoklu ortam haberleşmesine olan talep gün geçtikçe artış göstermektedir. Dolayısıyla ikinci ve özellikle üçüncü nesil sistemlerde bina içinde yeterli ve baskın kapsama alanlarının oluşturulması sistem performansı açısından önemlidir. Bina içi dağıtılmış anten sistemleri kullanılarak yüksek trafik üreten kullanıcıların kapsanması sonucunda bina içi ve aynı zamanda makro hücre kapasitesi ve haberleşme performansı artırılmaktadır. Bu çalışmada ikinci nesilde GSM ve üçüncü nesilde UMTS için dağıtılmış anten sistemi kullanılarak bina içi hücre planlaması yapılmıştır. Teorik hesaplamaların yapılmasının ardından sahada alınan ölçüm sonuçlarına göre sistem performansı gözlenmiştir. Ayrıca elde edilen teorik ve pratik sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bina içi kapsamanın önemi farklı yönlerden incelenmiş ve planlama süreci ile kullanılan dağıtılmış anten sistemi yapısı ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile communications systems became important part of our daily life with developing technology. It?s important that this systems provide growing communication requirements with high quality and sufficient capacity. Second generation system GSM and third generation system UMTS (WCDMA) are used in our country for mobile communications. In second generation systems voice communication submitted without any problem but it?s not possible to go up to higher rates on data communication. Due to the nature of the system, limitations had big impact on developing of third generation mobile communications systems. Third generation systems provide high speed and performance data communication. In parallel to this situation, demand for multimedia communications increasing day by day. Hence, it is important to create sufficient and dominant coverage areas indoor at second and especially third generation systems in terms of system performance. Using indoor distributed antenna systems indoor and macro cell capacity and communication performance increased with covering users who generates high traffic. In this work, indoor cell planning have made using distributed antenna system for GSM at second generation and UMTS at third generation. System performance has been observed according to the results of the measurement taken from the site after completion of theoretical calculations. Also, theoretical and practical results were compared. The importance of indoor coverage analysed in different ways and the planning process explained particularly with used distributed antenna system structure.