Plazma tekniği ile kaplanmış katmanlı ekranların incelenmesi
Investigation on the multi-layered shields with plasma technique aided coatings
  1. Tez No: 316207
  2. Yazar: PINAR DENİZ TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada elektronik aygıtlar üzerine olumsuz etkileri olan elektromanyetik girişimin engellenmesine yönelik, ekranlama ve ekranlama verimliliği konuları incelenmiştir. Katmanlı ekran yapılarını oluşturan kaplanmış ekran malzemeleri, kaplanmış malzemelerin oluşturdukları ekran yapıları ve bu yapıların bilgisayar ortamında modellenmeleri gerçekleştirilmiştir. Modellemelerin sağlıklı yapılabilmesi için düzlemsel dalga ve ekranlar üzerindeki açıklıkların ekranlama verimliliği üzerine etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, shielding and shielding effectiveness subjects were investigated, for preventation of electromagnetic interferrence which has negative effects on electronic devices. Coated shielding materials and shielding structures which are generated by coated shielding materials or combined shielding materials, form multi layered shielding structures. Computer modelling of these structures were also carried out. Subjects which are related to shilding effectiveness such as planar waves and apertures on shields were also investigated due to get better results during modelling and simulation process.