Sanayileşme-şehirleşme açısından küçük sanayi işçisinin sosyo-ekonomik profili Konya örneği
- Tez No: 31683
- Danışmanlar: PROF. DR. AMİRAN BİLGİSEVEN (KURTKAN)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 593
Özet
481 ÖZET Bu çalışmanın konusu ülkemizde çalışan kesimin büyük bir çoğunluğunu oluşturan küçük sanayi işçisinin, belirli bir kesiminin (Konya Şehrindeki Küçük Sanayi Sitelerinde bulunan) sosyo-ekonomik profilini ortaya koymak, yapısını belirlemek ve değişme eğilimlerini tespit etmeye yöneliktir. Çalışmada uygulamalı olarak ele alman konu en geniş anlamda tarımın da çok önemli olduğu bunun yanında göreli bir sanayileşmenin de bulunduğu Konya Şehrindeki Küçük Sanayi işçisinin sosyolojik olarak incelenmesidir. Sosyolojide teori ile pratiğin birbirinden ayrılamayacağını, teorinin gelişebilmesi için pratiğe, pratiğin bir mana kazanabilmek için teoriye gereksindiği gerçeğinden hareket edilerek şehir; tarım şehri; sanayi; küçük sanayi gibi kavramlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın saha çalışmasıyla ilgili kısmı da, eklemleme yaklaşımı, alan teorisi ve kümülatif nedensellik kavramları ışığında, küçük sanayi işçisi kavramını da içine alan, teorik bir çerçeve kurulmuş ve bu teorik çerçeveden hareketle ortaya konan hipotezler, (Statistical Package For The Social Sciences) SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Bu çalışma, üniversitelerin bulundukları çevrelerin sosyo-ekonomik problemlerinin araştırıması incelenmesi ve çözüm için gerekli bulguların tespit edilmesini, konusundaki amaçlara uygun bir çalışma olduğundan, Konya'da küçük sanayi işçisinin sosyo-ekonomik problemleri için çözüm kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca bu çalışma sürekli bilgi üretme yaklaşımına uygun482 olacağından bundan sonra bu konuyla ilgili çalışma yapacaklara da yardıma olacaktır. Bununla beraber çalışma ekonomik planlamaya zemin teşkil edecek sosyal planlamalar için de bölgesel bir bilgi birikimini oluşturması bakımından da kullanıma elverişlidir.
Özet (Çeviri)
483 SUMMARY The subject of this study, is to draw out the social and economical profile of the small industrial worker, which constitutes the major part of the working population in our country, and to outline its structure and to identify its tendencies to change, in the case of small industrial sites of Konya. The subject treated in the study, is in the largest sense, the sociological investigation of the small industrial worker in Konya where the agriculture constitutes an important part of the economy while a relative industrialisation is also existent. Relying on the fact that in sociology theory and practice can not be sperated from each other and that the advance in theory requires practice and that making the practice meaningful depends on theory, I insisted on such concepts as city agricultural industry, small industry etc... In the part of the study related with the fieldwork, there was established a theoretical framwork under the light of articulation approuch, field theory and cumulative causality, including the concept small industrial worker. Departing from this theoretical framework the hypothesis put forth have been analysed by using the Statistical Package For The Social Sciences(SPSS) For this study is relevant with the purposes as searching and investigation the socio-economical problems of the environments of the universities and determinie requisite data for solutions it will provide focile of solution for the socio-economical problems of small industrial worker in Konya.484 The study, also will be helpful for those who will study this subject because it will be appropriate with the approach of permanent production of knowledge. Moreover the study is useful in terms of constituting a local accumulation of knowledge within the social plannings would constract a ground for economical planning.