Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanların testis dokularında p38 MAPK immünreaktivitesinin incelenmesi
P38 mitogen-activated protein kinases immunoreactivity in streptozotocn induced diabetic rat testis
- Tez No: 316897
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Morfoloji, Histology and Embryology, Morphology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Diyabet hiperglisemi, hiperlipidemi ve hiperinsülinemi gibi birçok komplikasyona neden olan karbonhidrat, lipid ve lipoprotein metabolizmasındaki bozukluklar ile karakterize olan sistemik bir hastalıktır. Hastalığın komplikasyonlarının patogenezinde oksidatif strese bağlı oluşan apoptozis önemli bir rol oynamaktadır.Bu çalışmada, diyabet sonucunda ortaya çıkan infertilitenin aydınlatılması amacıyla mitojenlerin aktive ettiği protein kinazların bir çeşidi olan p38'in aktivasyonunda ortaya çıkacak değişiklikleri immünohistokimyasal tekniklerle göstermeyi amaçladık.Çalışmamızda ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen, aynı biyolojik ve fizyolojik özelliklere sahip 30 adet Sprague Dawley erkek sıçan kullanıldı. Kontrol grubu ve 5 gün süre ile 40mg/kg streptozotosin uyguladığımız diyabet grubu olmak üzere 2 farklı grup oluşturduk. Dört hafta süren deneyimiz sonunda deneklerimizin testis dokuları alınarak histolojik ve immünohistokimyasal boyamalar uygulandı. Morfometrik olarak da; vücut ve testis ağırlıkları, kan-glukoz düzeyi, seminifer tübül çapları ve Johnson Skoru ölçüldü.Çalışmamızdaki bulgularda diyabete bağlı olarak vücut ve testis ağırlığı, seminifer tübül çapları ve Johnson skorunda azalmanın meydana geldiği tesbit edildi. Ayrıca testis dokusunda normal hücresel yapının bozulduğu, hücrelerin bazal membranlarından ayrılarak lümene döküldüğü ve bazı Sertoli hücrelerinin sitoplazmalarında vakuollerin gözlendiği saptandı. İmmünohistokimyasal olarak hem t-p38 hem de f-p38 immünpozitivitelerinde diyabete bağlı bir artış meydana gelmiştir. Ancak bu artış f-p38 immünboyanmasında daha fazla idi. Bu sonuçlar diyabet modeli yapılmış benzer çalışmalarla desteklenmiştir.Sonuç olarak, diyabetin sebep olduğu infertilitede mitojenlerin aktive ettiği protein kinazların bir çeşidi olan p38'in aktivasyonundaki artışın rol oynayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a systemic disease characterized with disorders in carbohydrate, lipid and lipoprotein metabolism and which could have many complications like hyperlipidemia and hyperinsulinera oxidative stres-induced apoptosis plays an important role in the pathogenesis of the complizations of the disease.In this study, we investigated changes in p38 activation, which is a type of mitogen-activated protein kinases, by immunohistochemical techniques in order to reveal the cause for infertility induced by diabetes.In our study, we used 30 Sprague Dawley male rats with similar biologic and physicologic characteristics and which were between 250-300 gr. The two different groups were the control group and the diabetes group which was induced by the injection of 40 mg/kg Streptozotocin for five days. At the end of four weeks, the rats testicular tissues were obtained, histological and immunohistochemical stains were performed. The morphometric tests were: body and testicular weights, blood glucose levels, the diameters of seminiferus tubules and Johnson score.The findings in our study, showed that diabetes induced reduction in body and testicular weights, diameters of seminiferus tubules and in the Johnson score. In addition it was observed that the normal cellular structure of testicular tissues was disturbed, the cells seperated from their basal membranes and sloughed into lumins and there were vacuoles in cytoplasms of some Sertoli cells. Immunohystochemically, there was an increase in the immunopositivity for both t-p38 and f-p38 secondary to diabetes. However, this increase was more pronounced in the immunostaining for f-p38. These results have been supported in similar diabetic models.As a result, we think that the increase in the activation of p38, a type of mitogen-activated protein kinases, might be playing a role in infertility caused by diabetes.