Trakya bölgesi tekstil sektörü: Durum analizi ve beklentiler
The textile sector in Thrace region: Sectoral analysis and expectations
  1. Tez No: 318026
  2. Yazar: BEYZA BUZOL MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, ükemizin önemli tekstil üretim üslerinden birisi konumundaki Trakya Bölgesi'nde tekstil sektörünün mevcut durumunun yakından incelenmesi ve detaylı bir anket çalışmasının verileri ışığında bölge tekstil işletmelerinin Üniversitelerden beklentilerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada öncelikle Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün durumu genel olarak incelenerek Trakya Bölgesi tekstil işletmelerinin ülke ekonomisine katkısı değerlendirilmekte, ardından bölge tekstil işletmeleri ile yapılan anket çalışması sonuçlarına yer verilerek, mevcut durum ve beklentiler analiz edilmektedir. Çalışma kapsamında, tekstil işletmelerinin yoğun şekilde bulunduğu Tekirdağ (Çorlu ve Çerkezköy bölümü) ile Kırklareli illerinde kayıtlı bulunan tekstil işletmelerine karma yöntem ile dört farklı bölüm ve 47 adet sorudan oluşan anket soruları yöneltilmiş olup, bu bölgelerde kayıtlı 312 kuruluşun 91'inden alınan yanıtlar çerçevesinde bölge tekstil sektörünün genel yapısı, büyüklüğü, faaliyet alanları, üretim kapasitesi, çalışanların eğitim durumu ve diğer önemli özellikleri incelenmekte, işletmelerde yürütülen Ar-Ge çalışmalarının niteliği ve Üniversitelerle işbirliklerinin boyutu analiz edilerek, bölge tekstil sektörünün Üniversitelerden ve lisans eğitiminden beklentileri ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, it has been aimed to examine the current state of the textile sector in the Thrace region, which is one of the important textile manufacturing centres of Turkey, and investigate the expectations from the Universities based on a questionnaire survey carried out in the region. For this aim, the current state of Turkish textile and apparel sector was investigated in general and contribution of the regional textile industry to the national economy was analysed first. Then, a questionnaire including 47 questions at four different parts altogether was applied to 312 textile enterprise registered in the region of Tekirdağ (Çorlu and Çerkezköy) and Kırklareli towns, and the results were discussed, Having response from 91 companies in total to this survey, the general structure of textile sector in the region, manufacturing fields, production capacities, educational level of employees and other important characteristics are all investigated. Also, the level of R&D works carried out by the regional sector companies as well as the cooperation level with Universities are analysed in detail including the expectations from the Universities and undergraduate education.