Edirne Kaleiçi bölgesindeki evlerin ekolojik verilerinin analizi
Ecological data analysis of houses found inside the region of Edirne fortress
- Tez No: 318324
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR AKANSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET18 yüzyılın ikinci yarısında gerçeklesen endüstri devrimi buna ek olarak 2.Dünya savaşından sonra izlenilen hızlı kalkınma politikası ve dünyada nüfus artısı, doğal kaynakların hızla tükenmeye başlamasına neden olmuş ve çevreye zarar verilmiştir. Bu nedenle son yıllarda ekoloji kavramının daha çok tartışılmasını ve dünya gündemine oturmasına neden olmuş ve bunlara bir çözüm olarak ekolojik mimarlık yaklaşımı ortaya çıkmıştır.Dünyamızın enerji kaynaklarından maksimum ölçüde faydalanmak, minimum ölçüde çevreye ve insanlığa zarar verecek yapılanma kararları ekolojik mimarlığın amacıdır. Eski yerleşimler bu bakış açısında irdelendiğinde: ekolojik mimarlık kriterinin yıllar önce uygulanmış olduğu görülmektedir.?Edirne Kaleiçi Bölgesindeki Evlerin Ekolojik Verilerinin Analizi? adli çalışmada Edirne Kaleiçi bölgesinde Türk Evi'nin özelliklerini taşıyan 90 konut incelenerek ekolojik mimarlık kriterleri bağlamında değerlendirilmiştir.Bu tez çalışmasında geniş bir literatür araştırması, alan çalışması ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi olmak üzere altı ana bolümde toplanarak sonuçlandırılmıştır.Birinci bölümde; konuya giriş yapılarak, tezin amacı ve araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde: ekoloji baslığı altında: ekoloji kavramının, ekolojik bilincin tarih içindeki gelişimi incelenmiştir.Üçüncü bolümde: Ekolojik mimarlık kavramlarının incelendiği bölümdür. Çalışmanın bu bölümünde ekolojik mimarlık, ekolojik tasarım kriterleri, yerleşim kriterleri, arazi verileri, topografya, yön seçimi, yeşil doku, iklim verileri, ekolojik tasarım kriterleri, vs... konularla incelenmiştir.Dördüncü bolümde: Geleneksel Türk ev baslığı altında, Geleneksel Türk Evi'nin Kökeni, Türk Evi Özellikleri, Türk Evi Plan Tipleri ve Türk Evi'nin Oluşumunu Etkileyen Faktörler incelenmiştir.Besinci bolümde: Edirne geleneksel evleri başlığı altında, Edirne ilinin tanımı, eski Edirne Evleri ve Edirne Kaleiçi bölgesinde ki Evleri'nin özelikleri incelenmiştir.Altıncı bolümde: Edirne Kaleiçi Bölgesindeki Evlerin Ekolojik Verilerinin Analizi baslığı altında, bu bölgede Türk Evi'nin özelliklerini taşıyan evler incelenerek ekolojik mimarlık kriterleri bağlamında değerlendirilmiştir.Son bolümde: Yapılan çalışmada de Edirne Kaleiçi bölgesinde incelenen evlerin elde edilen verilerin ekolojik mimarlık kriterleri bağlamında değerlendirilmiş elde edilen sonuçlar tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn addition, the second half of the 18th century, the industrial revolution took place after the World War II, and the world viewed the development policy of rapid population growth, rapid depletion of natural resources and environmental damage began. Therefore, more discussion of the concept of ecology and the global agenda in recent years has been presented, and they emerged as a solution to the ecological approach to architecture.The most of Earth's energy sources, the minimum degree of eco-architecture is the purpose of construction decisions that would harm the environment and humanity. Ancient settlements are examined in this perspective: ecological architecture has been seen as the criteria applied many years ago.In frame of the criteria?s due to the examined 90 houses in Edirne based on the ecological architecture houses, In this thesis, an extensive literature research, field work, including the evaluation of data collected from the six main chapters have been finalized.The First Part made an introduction of the thesis and has given information about the purpose and methods of the study.In the Second Part: Ecology under the title: the concept of ecology, development of ecological consciousness in history were examined.The Third Part: the concepts of ecological architecture is given. This section of the study of ecological architecture, ecological design criteria, location criteria, terrain data, topography, direction, selection, green texture, climate data, ecological design criteria, etc ... subjects were investigated.In the Fourth Part: Traditional Turkish house under the title, The Origin of traditional Turkish houses, Turkish House Properties, Turkish house plan types were examined and factors affecting the formation of a Turkish house.In the Fifth Part: Under the heading of the traditional houses of Edirne, has been made a sample of presentation of Edirne as well as the Old Houses in that part.The Sixth Section: Ecological Data Analysis under the title of Edirne houses in the Old City, which has the characteristics of a Turkish houses in this region in the context of the criteria evaluated by examiners of the Ecological Architecture.Last Chapter: In this study, the data obtained from the ecological architecture of the houses surveyed in Edirne Old City evaluated the results obtained in the context of the criteria listed on the tables.