Video anomaly detection using morphological processes
Morfolojik işlemler kullanarak video anomali tespiti
- Tez No: 318458
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Halka açık yerlerde en önemli güvenlik sorunlarından birisi ise terk edilmiş paketlerdir. Terk edilmiş paketlerin belirlenmesi amacı ile ortamların güvenlik güçlerince izlenmesi pek pratik bir yöntem değildir. İşte bu amaçla bu tezde toplum güvenliği kavramının öneminin arttığı günümüzde, toplum güvenliğini tehdit eden şüpheli paketlerin tespiti ile ilgili problem ele alınmıştır. Önerilen yöntem video görüntülerinin arka planlarına dayanmaktadır Arka planlar kıyaslanarak arka plana eklenen nesneler tespit ediliyor. Önerilen yöntemde arka plan çıkarımı yapılırken oluşan gürültüleri azaltmak ve daha net sonuçlar alabilmek için morfolojik işlemler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important security problems in public places is an abandoned package. It is not practical method that security person is watching security cameras video in order to detect abandoned package. For this aim when public security becomes most important, abandoned package that threatening public security detection system is proposed in this thesis. The proposed method is based on video backgrounds. Objects added on current background are detected by comparing consecutive backgrounds. In proposed method, morphological processes are utilized for reducing noise.