Eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanılarak binalarda deprem perdesi etkilerinin deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelik-2007'ye göre incelenmesi
Effects of earthquake on buildings using equivalent lateral load method specification for buildings to be built in earthquake areas -2007 investigation by
- Tez No: 318534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelik, 06/03/2007 tarih ve 26454 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelikte, yapı düzensizlikleri göz önüne alınarak yapıların deprem hesabının 3 boyutlu olarak yapılması istenmektedir.Yapı düzensizlikleri planda düzensizlik ve düşey doğrultuda düzensizlik olarak 2 ana gruba ayrılmıştır. (A1) burulma düzensizliği, (A2) döşeme süreksizliği, (A3) planda çıkıntıların bulunması, (B1) zayıf kat düzensizliği, (B2) yumuşak kat düzensizliği ve (B3) taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizliği durumlarıdır.Bu çalışmada Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik-2007 (DBYBHY-2007) irdelenmekte ve perdeli yapılarda perde yerleşimin etkisi incelenmektedir. Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik-2007 (DBYBHY-2007) önerilen eşdeğer deprem yükü yöntemine bağlı kalarak rijit diyafram modeli ve kabuk modeli kullanılmıştır. Tüm örneklerin analizi için SAP2000 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Specification for Buildings to be Built in Earthquake Areas - 2007 (DBYBHY-2007) was published in 06/03/ 2007 in the official gazette was come into. Earthquake calculations of the structure cosidering structural irregularities have been ruled by modelling the structures as 3 dimensional frames.Structural irregularities are assembled in two main groups. Irregularities in the plan include are torsional irregularity (A1), the irregularity related to floor in which there are big hole or abrupt reductions in the stiffness (A2), the irregularity related to large projections in the plan (A3), vertical irregularities are weak storey (B1), soft storey (B2), and the irregularities caused by the discontinuity of vertical structural elements (B3).In this study, Specification for Buildings to be Built in Earthquake Areas-2007 (DBYBHY-2007) has been studied, and the effect of shear wall location in the earthquake analysis are examined. The equivalent earthquake load method offered by Turkish Earthquake Code is used to solve the structure by SAP2000 software.