Social anxiety and scientific progress in the Late Victorian gothic fiction: Dracula and The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Geç Dönem Viktorya Çağı gotik romanında sosyal huzursuzluk ve bilimsel ilerleme: Dracula ve The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  1. Tez No: 319950
  2. Yazar: İBRAHİM KATİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SİBEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında Bram Stoker'ın Dracula ve Robert Louis Stevenson'ın The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde eserleri yazıldıkları dönem ile ilişkileri bağlamında Yeni Tarihselci edebi eleştiri yöntemi ile incelenmiştir. Eserlerin incelenmesinde edebi metinler, tarihsel bilgiler sunan metinler ve yazarların hayatları ile ilgili bilgiler birbirleri ile paralel olarak okunmuş ve bu yolla Yeni Tarihselci yaklaşımın yöntemleri kullanılmıştır. Tez, giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır.Tezin konusu, kullanılacak olan Yeni Tarihselci yöntemin ortaya çıkışı ve özelliklerinin anlatıldığı giriş bölümünün ardından birinci bölümde Gotik romanın 18. yüzyılda ortaya çıkışından, 20. yüzyıla kadarki zaman diliminde geçirdiği evreler ve değişimlerin yanı sıra Viktorya dönemi İngiltere'sinin sosyal, siyasal ve kültürel yapısı anlatılmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise öncelikle Viktorya döneminde ortaya çıkan bilimsel yenilikler, icatlar ve günlük hayata etki eden teknolojik ilerlemeler anlatılmış, daha sonra dönemin sosyal yapısı, şehirleşme, sanayileşme ve beraberinde ortaya çıkan zorluklar ve bu zorlukların birey ve toplum hayatında neden olduğu endişe ve bunalımlar ortaya konulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise daha önceki bölümlerde verilen bilgiler ışığında iki eserin yazıldıkları Geç Viktorya dönemi İngiltere'sini nasıl yansıttıkları, dönemin bilimsel gelişmelerinin ve sosyal değişimlerinin bu edebi eserlerde nasıl gözlemlendiği tartışılmıştır.Sonuç olarak, Yeni Tarihselci eleştirinin savunduğu üzere hiçbir tarih metni nesnel olamaz ve Dracula ve The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde eserlerini her ne kadar birer edebi eser olsalar ve hatta kanon dışında kalsalar da, dönemlerinin tarihini alternatif bir bakış açısıyla anlatan birer tarih metni olarak okumak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Bram Stoker?s Dracula and Robert Louis Stevenson?s The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde are analyzed in relation to the time period they were written in according to the literary critical approach of New Historicism. In the analysis of these works, literary texts, texts that provide historical information and information about the life of the authors are read in parallel to each other and thus the methods of the New Historicist approach are used. The thesis is composed of three chapters apart from the introduction and conclusion parts.Following the introduction part where the subject of the thesis and the emergence and the particulars of the New Historicist approach are told, the phases and changes that Gothic novel went through between the 18th and the 20th centuries, and the social, political and cultural structure of the Victorian England are displayed in the first chapter. In the second chapter, Victorian period?s scientific innovations, inventions and other technological progresses that affected the daily life are told initially. Then the social structure of the period, urbanization, industrialization and the hardships accompanying it, and the anxieties and depressions which are the results of these hardships are revealed. In the light of the information provided in the previous chapters, how England of the Late Victorian period is reflected, and how the scientific progresses and the social changes in this period are observed, in these works, are the subjects that are discussed in the third and the last chapter.Finally, as asserted by the New Historicist criticism, no text of history can be objective, and it is quite possible to read Dracula and The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde as historical texts that provide histories of their time from alternative points of view though they are literary works, and moreover non-canonical.