Avrupa Birliği güvenlik politikaları kapsamında terör ile mücadele yöntemleri
EU's security politics with in the methods of counter terrorism
  1. Tez No: 320139
  2. Yazar: FATİH ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HAKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle güvenlik ve terör tanımlarının ne olduğu üzerinde durulacaktır. Sonrasında, AB açısından güvenliğe ilişkin tehdit algılamasının yeni bir nitelik kazandığına dikkat çekilerek güvenlik konsepti sorununun öncelikli kavramı olarak kabul edilen ve çalışma konusunun temelini teşkil eden terör ve terörizmin kavramsallık algılamaları, gelişim seyri ile genişleme stratejisi ile ilgili temel yaklaşımlara yer verilecektir. Güvenliğe dair hızla değişim gösteren olaylar, temel bir güvenlik sorunu olan terörizme bakış açısındaki farklılık, konsept çeşitliliğinin algılanış şekli, dünya konjonktüründe terörizmin yeni boyut kazanması ve AB'nin bu konudaki sorunları ve terörizme karşı yürütülen mücadele yöntemleri de asıl olarak değinilecek olan konulardır.
Özet (Çeviri)
This study initially deals with the explanation of the concepts of terrorism and security. After explaning these concepts, focusing on the fact that EU?s new security policies being renovated according to the new concepts of terrorism, the study examines the main conceptual aspects of terror and terrorism, their expanding strategies and main approaches about these strategies. The main concerns of this study are the rapid changes in the security concepts, different approaches to terrorism that is the major concern of security, the perceptions of conceptual diversity, the new aspect of terrorism on global stage and European Union?s problems as well as counter-terrorism strategies of the EU?s.