Osmanlı estetiğinde klasik romantik bireşimi Süleyman Seyyid
Osmanlı estetiğinde klasik romantik bireşimi Süleyman Seyyid
- Tez No: 320432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖNDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Osmanlı'da Batı tarzı resmin benimsenmesinde orduyu modernleştirme çabalarısonucunda kurulan askeri okulların etkisi büyüktür. 1773 yılında kurulanMühendishane-i Bahrî Hümayun, 1795 yılında kurulan Mühendishane-i Berrî-iHümayun ve 1834 yılında kurulan Mekteb-i Harbiye gibi okullarda resim dersleriverilmeye başlanır.Bu okullardaki resim dersleri, teknik anlamda Batılılaşmakisteyen Osmanlı Devleti'ne denk düşen bir öğretim programına sahiptir. Bunaparalel olarak, eğitim amacıyla yurt dışına öğrenciler yollanır.Yurt dışına gönderilen ilk ressamlar arasında, Ferik İbrahim Paşa, Hüsnü YusufBey gibi isimler yer alır. İkinci dönem Fransa'ya resim eğitimine giden sanatçılarOsman Hamdi, Şeker Ahmed Paşa ve Süleyman Seyyid'dir.19. yüzyıl Osmanlı resim sanatında natürmortları ile ün kazanmış bir ressam olanSüleyman Seyyid, doğal olanı doğallıktan çık artmamaya özen göstermiştir.Kompozisyonlarının geneline hakim olan sadelik doğayı severek gözlemlediğiningöstergesidir. Yalın şeylerin saf güzelliğini keşfeden bir göze sahiptir. SüleymanSeyyid'in kuvvetli gözlemi, onu düşsel görüntüler yerine görüneni betimlemeyesevk eder. Kullandığı parlak ışık ve yumuşak tonlar ile sanatçı gözlemlediğigerçeğe duygusallık katmıştır.
Özet (Çeviri)
Launch of military schools, as a result of the army modernization process, had agreat impact on the acceptance of Western art in the Ottoman Empire. Art classeswere taught in Mühendishane-i Berrî-i Hümayun, founded in 1795, and Mekteb-iHarbiye, founded in 1834. The art programs had a curriculum in parallel with theWesternization strategy of the Ottoman Empire. Moreover, students were grantedfinancial aid for study abroad programs accordingly. Ferik İbrahim Paşa andHüsnü Yusuf Bey were among the first artists to study abroad; and Osman Hamdi,ŞekerAhmed Paşa and Süleyman Seyyid were the ones to do so in the secondphase.Süleyman Seyyid, who was known for his still lifes, had focused on sustaining thenatural looks of natural items in his art. Dominance of simplicity in his work is asign that he enjoyed observing the nature. He had an eye for discovering thenatural beauty of simple items. Suleyman Seyyid?s strong observation skills ledhim to depict real things rather than imaginary stuff. The bright light and soft tonsin his art added emotion to the observed reality.