Comparison of dynamic rule mining algorithms
Devingen kural madenciliği algoritmalarının karşılaştırılması
- Tez No: 320699
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN ERGENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gerçek hayatta, bir yandan veritabanlarında duran veri güncellenmekte ya da silinmekte iken bir yandan da yeni veri akışı devam etmektedir. Sürekli değişen veri tabanlarından anlamlı ilişki kurallarını bulmak yeni bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu zorlukla başetmek için önemli miktarda devingen ilişki kuralları madenciliği algoritmaları geliştirilmiştir. Buna rağmen bu algoritmaların başarımlarını karşılaştıran çalışmalara aynı oranda rastlanmamaktadır. Bu tezde iki devingen ilişki kuralı madenciliği algoritması ?Dynamic Matrix Apriori (DMA)? ve ?Fast Update 2 (FUP2)? karşılaştırılmaktadır. Bu algoritmaların başarımları gelen farklı miktardaki ekleme ve silme taleplerinde ve değişen destek eşiklerinde, üç farklı veri seti ile ölçülmüştür. Bulgularımıza göre DMA iki set ile daha iyi başarım sergilerken FUP2 diğerinde daha etkili olmuştur. Veri setlerinin özelliklerindeki değişiklikler bu başarım farkına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In real life, new data is constantly added to databases while the existing one is modified or deleted. The new challenge of association rule mining is the need to always maintain meaningful association rules whenever the databases are updated. Many dynamic algorithms that use different techniques have been proposed in the past to deal with this challenge. However less work has been done in comparing their performance. In this study comparison of two dynamic rule mining algorithms; Dynamic Matrix Apriori and Fast Update 2, which have not been compared in the past, is done. The algorithms are tested on three different datasets to determine their execution time with updates of: additions, deletions and different support thresholds. Our findings reveal that DMA performs better with two dataset and so is FUP2 with the other dataset. The difference in performance of the two algorithms is mainly caused by the nature of the datasets.