MoresysGoal: Movie recommendation system using collaborative filtering technique supplemented by content with goal programming
MoresysGoal: İçeriği amaç programlama ile desteklenmiş iş birliği tekniğini kullanan film öneri sistemi
- Tez No: 320728
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SITKI AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda internet hızlı bir ?ekilde büyümektedir. Buna ek olarak, çe?itli veri tipleri içeren yeni bir bilgi akı?ı internette yer almaktadır. Böylece, son kullanıcılar ilgilerini tatmin edebilecek bilgiyi bulmakta zorlanmaktadırlar. Sonuç olarak öneri sistemleri kullanıcılara bu zorluklara kar?ı yardımcı olmak için çıkan yakla?ımlardan biridir. MoresysGOAL öneri sistemlere bir örnektir, ve amaç programlama kullanan film öneri sistemi anlamına gelmektedir. Yeterince yoğun veriler içermeyen geleneksel i? birliğine dayalı algoritmaları geli?tirmek amacını ta?ımaktadır. MoresysGOAL içerik tabanlı ve i? birliğine dayalı yakla?ımların ba?arılı bir kombinasyonuna sahiptir.Bu tez iki kısımda dü?ünülerek kullanıcılarına ba?arılı bir sonuç sunmaya odaklanır. ?lk durumda içeriklerin benzerlik hesaplamaları amaç programı yazılımı olan OPL ile bulunur. Aynı zamanda geli?tirilen sistem i? birliğine dayalı algoritmaları destekleyen film içerik bilgisine sahiptir. Bu i? birliğine dayalı metotlar kullanıcıların isteklerine uygun filmleri tahmin ederek ikinci kısmı olu?tururlar. Sonuç olarak MoresysGOAL film tahmin listelerini son kullanıcıya öneren web tabanlı bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, internet grows at an accelerating rate. In addition, a new flow of information, which has various types of data, takes place at internet. Therefore, the end users may not find the relevant information satisfying their interests. As a result, recommendation systems, one of the approaches, appeared to help users for this manner. MoresysGOAL is one of the examples for these systems, and stands for movie recommendation system with goal programming. It aims to improve the state-of-art collaborative filtering algorithms unless they have enough dense dataset. Hence, MoresysGOAL has a successful combination of content-based and collaborative filtering approaches for increasing performance of the recommendation system.This thesis focuses on serving a successful solution to users considering two parts. The first part is related to the similarity calculation of the contents are supplemented by goal programming. Moreover, the proposed system has the content information of the movies which also play a role to support collaborative filtering algorithms. These collaborative methods form the second part by means of predicting movies to satisfy user tastes. Lastly, MoresysGOAL is a web-based application for recommending prediction lists of movies to the end users.