Taktik füzelerde kullanılan sonlanma güdümü yöntemlerinin 3B formülasyonları ve analizi
3D formulations and analysis of terminal guidance methods used in tactical missiles
  1. Tez No: 321361
  2. Yazar: ERKAN MİLLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tezde taktik füzelerin sonlanma aşamasında kullanılan güdüm yöntemlerinin, üç-boyutlu angajman geometrisi içinde, formülasyonları geliştirilmiştir. Sırası ile; oransal seyir güdümü, takip güdümü, komuta hattı güdümü ve ışın izleme güdümü yöntemlerinin dinamik denklemleri oluşturulmuştur. Komuta hattı ve ışın izleme güdümü için gerçek uygulamalara yönelik bazı modifikasyonlar önerilmiştir.Geliştirilen yöntemlerin güdüm performansına olan etkisi bilgisayar benzetimleri ve katımlı analiz yaklaşımları ile etüt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop dynamical formulations of terminal guidance of tactical missiles in 3-dimensional engagement setting. The guidance methods studied in this thesis are; proportional navigation, pursuit guidance, CLOS and beam riding guidance. Some modifications faciliating improved performance in realistic situations are proposed for CLOS and beam riding guidance.Performance of the proposed guidance methods are studied via computer simulations as well as by using adjoint analysis.