Nikolai Berdyaev'in din felsefesi: Tanrı, ruh, özgürlük
Religious philosophy of Nikolai Berdyaev: God, spirit, freedom
  1. Tez No: 321863
  2. Yazar: MUSTAFA İLBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL SAMBUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
?Nikolai Berdyaev'in Din Felsefesi -Tanrı, Ruh, Özgürlük-? başlıklı çalışmamızın amacı, Berdyaev'in Tanrı, Ruh ve Özgürlükle ilgili düşüncelerini din felsefesi çerçevesi içerisinde ortaya koymaktır. Literatür okuma yöntemiyle yapılan çalışmamızda ilk el kaynakların kullanılmasına öncelik verilmiştir. Bu çerçevede çalışmamız beş ana bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Bütüncül ve sistematik olarak ilerleyen çalışmamızda, Berdyaev felsefesine özgü noktalar özellikle vurgulanmış, getirdiği farklı yorumlara ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Her bir konu kendi içerisinde birbiriyle bağlantılı şekilde oluşturulmuş ve önemli tespitlere ulaşılmıştır.Berdyaev'in mistik bir düşünür olması, bunun yanında varoluşçu felsefe içerisinde tanınmış olması ve kendi düşüncelerini Hıristiyan düşüncesiyle felsefi zeminde bir araya getirme çabaları nedeniyle Berdyaev, Tanrı, Ruh ve Özgürlük anlayışları konusunda özgün fikirler ortaya koyabilmiştir. Yaptığı felsefi düşünsel etkinliğin Rus felsefi geleneği içerisinde yürütmeye başlanması, fakat sonrasında Avrupa temelli bir felsefi çizgide ilerlemesi ise onun düşüncelerine ayrı bir özgünlük katmıştır.Sistematik bir biçimde düşüncelerini oluşturan Berdyaev'in sahip olduğu Tanrı, Ruh ve özgürlük hakkındaki düşüncelerini birbirlerinden bağımsız olarak çalışmak imkânsızdır. Çalışmamız boyunca bu durum net bir biçimde ortaya konulmuştur. Bu nedenle Tanrı, Ruh ve Özgürlük anlayışını bir bütün olarak ve birbirleriyle ilişkilendirerek ortaya koyduğumuz çalışma, bize sunduğu bütüncül bakış açısıyla, konuyla ilgili yapılan diğer tüm çalışmalara daha üst noktadan bakma imkânı sunmaktadır.Düşüncesi içerisinde her bir kavramı özenle kullanması sebebiyle Berdyaev, parçalı bir bakış açısıyla incelenmeye ve anlaşılmaya uygun bir felsefeye sahip değildir. Buna ek olarak, felsefesinin gizemli ve mistik yapısı nedeniyle Berdyaev, kendisini okuyanlara anlaşılmayı değil algılanmayı vaat etmektedir. Rasyonel olanı bir tarafa bırakan Berdyaev, her çalışmacıyı gizemli bir atmosfere sokmayı başarır. Sonuç olarak çalışmamız, Berdyaev'in felsefesinin bir niteliği olarak, kavramsal olarak ifade edilmekte zorlanılan fakat anlaşılması kolay olan bir Berdyaev felsefesi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study which titled Nikolai Berdyaev?s Philosophy of Religion ? God ? Freedom is to reveal Berdyaev?s thoughts about the God, religion and freedom in the framework of religion philosophy. In our study, with the help of reading literature method, the use of first-hand sources were given priority. In this context, our work and the results section consist of five main chapters. In our study which is going on totalitarian and systematically, particularly specific spots in the philosophy of Berdyaev were emphasized and details were given about his different interpretations. Each topic was created in conjunction with each other in itself and significant findings were achieved.Berdyaev?s being a mystic philosopher as well as being well-known in the existential philosophy, because of the efforts of bringing together his own thoughts with the Christian thoughts Berdyaev have suggested original ideas about the conceptions of God, Spirit and Freedom. Progressing his philosophical effectiveness on the traditional Russian philosophical area but then its leading on the area which is based on European philosophy added distinct originality to his thoughts.It is impossible to study individually Berdyaev?s thoughts about God, spirit and freedom, who made up his thoughts systematically. Along with our study, this situation have been revealed clearly. For this reason, the study in which we put forward the perspective of God, Spirit and Freedom as a whole, with the help of the totalitarian perspective-which it has given us- offers a look from a higher point towards the other studies about this subject.Because of his using carefully every concept in his thoughts, Berdyaev doesn?t own a proper perspective to be examined and understood. Additionally, due to the mysterious and mystical nature of philosophy, Berdyaev promises to his own readers to be perceived not to be understood. Berdyaev, setting aside rationality, succeeds to insert each work in a mysterious atmosphere. As a result, our study, as the nature of Berdyaev?s philosophy, offers a Berdyaev?s philosophy which is difficult to express conceptually but easy to understand.