Vergi uyumunun sağlanmasında duyarlı regülasyon sisteminin kullanılması
The use of responsive regulation in improving the tax compliance
  1. Tez No: 322220
  2. Yazar: TUGAY GÜNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Vergi bir devletin en önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Öyleki devletletlerin faaliyetlerini yürütebilmesi büyük oranda toplanacak olan vergi hasılatına bağlıdır. Vergi hasılatının yüksek veya düşük olması ise mükelleflerin vergiye gösterecekleri uyumla ilişkilidir. Mükelleflerin vergi uyumu vergi hasılatını dolayısıyla da devletin yapacağı harcamaların düzeyini etkilediğinden oldukça önemlidir. Bundan dolayı mükellefin vergiye olan uyumunu etkileyen faktörlerin neler olduğu ve bu faktörlere uygulanacak olan regülasyon türünün ne olması gerektiği önemli olmaktadır.Bu çalışmada öncelikle vergi uyumunu etkileyen faktörlerin neler olduğu ve vergi uyumunu nasıl etkiledikleri ele alınmış daha sonra bu faktörlere karşı uygulanacak olan duyarlı regülasyon sisteminin vergi uyumunun sağlanmasındaki rolü ve uygulamış olduğu stratejiler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxes are the most important revenues of the states. Namely states to carry out activities largely depend on tax revenues and the level of tax revenues depends on tax compliance. Since tax compliance influence the level of tax revenue and goverment spending, it becomes very important. So it is important to know the factors that affect tax compliance and the type of regulation to be applied to these factors.In this study, firstly the primary factors that affect taxpayer?s behavior is described. Then it is emphasized that the importance of using responsive regulation system of providing tax compliance. Finally we mention the strategies of responsive regulation to be applied to tax payer?s attitudes.