Major environmental impacts of the European cement sector within the context of European Union environmental policy
Avrupa Birliği çevre politikası kapsamında Avrupa çimento sektörünün başlıca çevresel etkileri
  1. Tez No: 323306
  2. Yazar: ZEYNEP ÇORUH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELCEN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Kamu Hukuku ve Entegrasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Avrupa'da sanayileşme süreci boyunca göz ardı edilen çevre sorunları, etkilerinin azımsanamayacak boyutlara gelmesiyle beraber dikkatleri üzerine çekmiştir. Kirliliğin insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkileriyle başa çıkmak için Avrupa Birliği kapsamında ortak bir çevre politikası oluşturulmasının temelinde yatan sebepler farklı şekillerde açıklanabilir. Öncelikle kirliliğin sınır tanımaması bunlardan ilkidir. Bir Avrupa ülkesinde yaşanan kirliliğin ya da çevre sorununun sadece o ülke ile sınırlı kalmama ihtimalinin yüksek olduğu düşüncesi kabul görmüştür. Buna ek olarak ülkelerin uygulamaya koyacakları sınırlamalar arasındaki farklılıkların Avrupa Birliğinin ana unsuru olan ortak pazar üzerinde yaratacağı olumsuz etki kaçınılmazdır. Bu çerçevede iklim değişikliği, biyoçeşitliliğin korunması ve kirliliğin azaltılması gibi konularda kollektif bir yaklaşımın daha etkili olacağı kabul edilmiştir.Avrupa Birliği çevre politikası kapsamında Avrupa çimento sektörünün çevre üzerindeki başlıca etkilerinin inceleneceği bu tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Avrupa Birliği çevre politikasının gelişimi, dayandığı prensipler, araçları, Avrupa Birliği kurumlarının çevre politikasına etkileri ve Lizbon Antlaşması ile getirilen değişiklikler incelenecektir.İkinci bölümde ise, çimento üretim sürecinin çevresel etkilerine değinilerek neden çimento sektörünün incelendiği açıklanacak ve özellikle sektörün başlıca çevresel etkilerinden olan karbondioksit emisyonu ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkisine yer verilecektir. Avrupa Birliği çevre politikası kapsamında çimento sektörünün bağlı olduğu belli başlı yönergeler ve bu yönergeler bağlamında sektörün yol açtığı negatif çevresel etkilerin iyileştirilmesi için ne gibi yollar izlendiği örnek olay çalışmaları aracılığıyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems were underestimated during the industrialization period until their effects reached to a point where they can no longer be ignored. The reason behind the idea of establishing a common environmental policy within European Union in order to cope with the negative impacts of pollution on human health and environment can be explained in different ways. Primarily, pollution having no boundaries is the first explanation. The high possibility of sharing the effects of pollution and environmental problems among neighboring states is recognized. In addition, it is inevitable to face negative effects of applying different restrictions by each state with regard to environmental problems on common market, which is a fundamental component of the European Union. Within this framework, it is acknowledged that a collective approach is much more effective regarding challenging topics like climate change, protection of biodiversity and minimization of pollution.This thesis examines the major environmental impacts of the European cement sector within the context of European Union environmental policy. In the first chapter, development of the European Union environmental policy will be analyzed together with the core principles of the policy, its tools, role of the European Union institutions on environmental policy and the changes brought by the Lisbon Treaty.The second chapter will focus on why cement sector is chosen by referring to the environmental impacts of the cement production process and its effects on carbon dioxide emission and biodiversity will be included. Main directives of the European Environmental policy that bounds the cement sector and the course of actions taken in order to decrease the negative environmental impacts will be analyzed through case studies.