Deneysel sepsis modeli oluşturulan ratlarda s-allilsitein'in transglutaminaz ıı üzerine etkileri
The effects of s-allylcysteine on tranglutaminase ii at experimental sepsis model in rats
  1. Tez No: 324400
  2. Yazar: ORHAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sepsis, mikroorganizma veya toksinlerinin normalde steril olan dokulara ve kana geçmesi ve vücudun bu invazyona verdiği yanıttır. Bu çalışmada Lipopolisakkarit (LPS) ile sepsis modeli oluşturulan ratlara verilen antioksidan özelliğe sahip S-Allil Sistein (SAC)'in nükleer faktör kapa-B ile indüklenen Transglutaminaz 2 aktivitesi üzerine etkileri araştırıldı. S-allylcysteine antioksidan özelliklere sahip bir sarımsak bileşiğidir. Aynı zamanda, oksidatif stres ile ilişkili çeşitli deneysel modellerde sarımsak ekstresinin koruyucu etkisinden sorumlu aktif bileşiklerden biri olduğu gösterilmiştir. SAC'ın antioksidan özelliği ve reaktif oksijen radikallerini kovucu etkisi bilinmesine karşın literatürlerde sepsisteki etkisi bilinmemektedir.Çalışmamızda 32 adet 3-4 aylık erkek wistar albino cinsi ratlar kullanılarak Kontrol, SAC, SEPSİS ve SEPSİS+SAC olmak üzere dört deneysel grup oluşturuldu. Tek doz LPS(5 mg/kg) ile sepsis modeli oluşturulan ratlara sepsis oluştuktan sonra 12 saatte bir 2 gün boyunca SAC(50mg/kg) gavaj yolu ile verildi. Ratların serumlarında ALT, AST, ALP, hsCRP, karaciğer dokularında ise Miyeloperoksidaz (MPO), DNA Fragmantasyonu, Nitrik Oksit, Transglutaminaz 2 ölçüldü.Sepsis oluşturulan grubun ALT , AST, ALP, hsCRP, DNA Fragmantasyonu ve TG2 parametrelerinde kontrol grubuna göre artış gözlendi. Sepsis grubunun NO ve MPO aktivitelerinde ise kontrol grubuna göre artış görülmekle birlikte bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Tedavi amaçlı SAC verildiğinde ise SAC'ın ALT, AST, ALP, hsCRP, DNA Fragmantasyonu üzerinde olumlu azaltıcı etkileri olduğu gözlemlendi. TG2, NO ve MPO aktivitelerinde ise SAC'ın anlamlı olmamasına rağmen azaltıcı etkisi olduğu saptandı.Çalışmamızda, ratların karaciğer dokusunda LPS ile indüklenen sepsis modelinde özellikle DNA Fragmantasyonu ve TG2'yi arttırdığı, SAC'ın, çalışılan tüm parametreler üzerine olumlu azaltıcı etkileri olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Sepsis is the body?s response to this invasion which micro-organisms or toxins through normally sterile tissues and blood. In this experiment, the effects of the S-allyl cysteine (SAC) which has the antioxidant properties, in LPS rats with sepsis model on the activity of transglutaminase 2 is investigated. The S-allylcysteine is a garlic compound which has an antioxidant properties. Also, a variety of experimental models associated with oxidative stress responsible for the protective effect of garlic extracts was shown to be one of the active compounds. SAC known for its antioxidant properties and repellent effect on reactive oxygen radicals, but the effect on sepsis is not known in the literature.Four experiment groups that called `Control, SAC, Sepsis and Sepsis+SAC? were created by using 32 male wistar albino rats in this experiment. Sepsis model is created by given single dose LPS(5mg/kg) to rats and after the model is generated, SAC(50mg/kg) was injected by gavaj method per 12 hours during 2 days. ALT, AST, ALP, hsCRP in the rats? blood and Myeloperoxidase, DNA fragmentation, Nitric Oxide, Transglutaminase 2 in liver tissue were measured.The increase was observed according to the control group in ALT, AST, ALP, hsCRP, DNA fragmentation and TG2 parameters of the Sepsis groups. NO and MPO activities in sepsis group according to the control group the differences were observed in the graphs but there were no statistic differences observed in the parameters that were mentioned. It is observed that SAC has a positive reducing effect on ALT, AST, ALP, hsCRP, DNA fragmentation when it is given as a treatment. According to the graphs SAC has a reducing effect in NO, MPO and TG2 activities but there is no statically reducing effect.In this study, the liver tissue of rats with LPS-induced sepsis model in particular DNA fragmentation and TG2 increase, SAC, reducing the positive effects on all the parameters studied was observed.