Yemeklik yağ rafinasyon atıklarından süperkritik CO2 esktraksiyonu ile değerli ürün eldesi
Production of high-added values end-products from edible oil refining by products via supercritical CO2 extraction
  1. Tez No: 324485
  2. Yazar: ENGİN TEKNECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bitkisel yağların rafinasyon atıklarından zeytinyağı deodorizer destilatı (ZDD) ile ayçiçeği asit yağının (AAY), içerdiği değerli bileşenlerin süperkritik CO2 ortamında ekstraksiyonu; laboratuvar ve boru tipi olmak üzere iki farklı ekstraktörden oluşan deney düzeneği kullanılarak, deneysel tasarım çerçevesinde incelenmiştir. AAY için laboratuvar tipi ekstraktördeki deneyler; 45.86-74.14 ? C sıcaklık, 11.58-14.41 MPa basınç ve 4.75-13.24 mL numune miktarı aralığında gerçekleştirilmiştir. Boru tipi ekstraktörde ise hem ZDD hem de AAY hammadde olarak kullanılmıştır. ZDD için parametreler; sıcaklık (40-80 ? C), basınç (8-16 MPa), statik (0-40 dakika) ve dinamik (0-40 dakika) ekstraksiyon süresi olarak seçilmiş ve yardımcı çözücü olarak petrol eteri, aseton, kloroform-metanol karışımı ve etanol kullanılmıştır. AAY için parametreler ise sıcaklık (43.20-76.80 ? C), basınç (11.32-14.68 MPa) ve yardımcı çözücü olarak eter-hekzan karışımı, kloroform, aseton, etilasetat, 1-propanol olarak belirlenmiştir. Elde edilen ekstrakt ve rafinatlar; squalene, sterol ve tokoferol içerikleri açısından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, steroller ve tokoferoller rafinatta, squalene bileşeni ise ekstraktta zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supercritical fluid extraction of valuable components from olive oil deodorizer distillate (OODD) and sunflower acid oil (SuAO), which are obtained as by-products of vegetable oil refining processes, with carbon dioxide was performed in two types of design involving bench top extractor and a tube type extractor, and also depending on experimental design. The experiments in the bench top extractor using SuAO samples were conducted at temperatures, pressures and amount of sample ranging from 45.86 to 74.14 ? C, 11.58 to 14.41 MPa and 4.75 to 13.24 mL, respectively. In a tube type extractor, both OODD and SuAO samples were studied as feedstock. The operating conditions for OODD were selected as temperature (40-80 ? C), pressure (8-16 MPa), static extraction time (0-40 min), dynamic extraction time (0-40 min), and used petroleum ether, acetone, mixture of chloroform-methanol and ethanol as modifiers. The operating conditions for SuAO were also selected as temperature (43.20-76.80 ? C), pressure (11.32-14.68 MPa) and modifiers such as mixture of ether-hexane, chloroform, acetone, 1-propanol and ethyl asetat. The quality of raffinate and extract were examined depending on their value-added components such as squalene, sterols and tocopherols. Consequently, sterols and tocopherols concentrated in the raffinate, and squalene also concentrated in the extract.