Orta Karadeniz bölgesi delphacidae (Homoptera, Auchenorrhyncha) familyası türlerinin taksonomik yönden incelenmesi
A taxonomic survey of species of the delphacidae (Homoptera, Auchenorrhyncha) family in The Central Black Sea region, Turkey
- Tez No: 324534
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZEYBEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz bölümünde gerçekleştirilmiştir. Orta Karadeniz Bölgesi'nde dağılım gösteren Delphacidae familyasına ait mevcut türlerin belirlenmesi ve bu türlerin taksonomik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bölgenin farklı lokalitelerdeki bitki örtüsünden 2009 ve 2010 yıllarında Delphacidae familyasına ait 2315 ergin örnek toplanmıştır. Bu örnekler laboratuvarda standart böcek preparasyon yöntemine göre prepara edilmiş, mevcut literatür ve önceden teşhisi yapılmış müze örnekleri ile karşılaştırılarak, incelenmiş ve teşhis edilmiştir. Bölgede Delphacidae familyasının 3 altfamilyasına dahil olan 11 cinse ait 16 tür tespit edilmiştir.Türler, Holzinger ve diğ. (2003)'nın vermiş olduğu sistematik sıralamaya göre verilmiş ve ait oldukları altfamilya, cinsleri ile sinonimleri belirtilmiştir. Her türün taksonomik karakterleri ve bunların literatür ile olan benzerlik ve farklılıkları, ön vücut şekli, genital yapıların şekli, teşhis anahtarı, incelenen materyal sayısı, vücut kısımlarının ölçüleri, Türkiye'deki ve dünyadaki dağılış özellikleri verilmiştir. Bölgede dağılım gösterdiği tespit edilen türlerden Kelisia guttula, Kelisia confusa, Kelisia sabulicola ve Ribautodelphax imitans'ın Türkiye Delphacidae faunası için yeni kayıt olduğu; Kelisia guttula, K. confusa, K. subulicola, Delphacodes nastasi, Dicranotropis sp., Falcotoya minuscula, Javasella pellucida, Muirodelphax aubei, Ribautodelphax albostriata, R. collina ve R. imitans olmak üzere 11 türün de Orta Karadeniz Bölgesi için yeni kayıt olduğu ve Toya propinqua'nın en yüksek populasyon yoğunluğuna sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Central Black Sea Region of Turkey. The aim was to determine species of the family Delphacidae in the Central Black Sea region and their taxonomical characters. In 2009 and 2010, 2315 specimens of Delphacidae were collected from different localities of the study area. These specimens were prepared according to standard methods in the laboratory and identified by comparing with literature and museum specimens. Sixteen species belonging to 11 genera from 3 subfamilies of the family Delphacidae were determined.Species were given according to the systematic sequence of Holzinger et. al. (2003) and their subfamily, genera and present synonyms were emphasized. Taxonomical characters, figures of fore body and genitalia, identification keys, number of examined specimens and measurements of body parts, and distributions of species in Turkey and globally have been given. Kelisia guttula, K. confusa, K. sabulicola and Ribautodelphax imitans are new record for the Delphacidae fauna of Turkey. Eleven species Kelisia guttula, K. confusa, K. sabulicola, Delphacodes nastasi, Dicranotropis sp., Falcotoya minuscula, Javasella pellucida, Muirodelphax aubei, Ribautodelphax albostriata, R. collina and R. imitans are new record for the Central Black Sea region, and Toya propinqua had the highest population densities.