Bölgesel rekabet edebilirlik ve Türkiye örneği
Regional competitiveness and an instance of Turkey
- Tez No: 325133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT K. SEYFETTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küreselleşmenin beraberinde getirdiği mal, hizmet ve sermaye hareketlerindeki serbestleşme ile bilgi, iletişim ve ulaştırma teknolojilerindeki gelişmeler, şiddeti giderek artan bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Küresel piyasalarda var olabilmenin temel şartı olarak rekabet gücü elde edilmesi ve mevcut rekabet gücünün korunması gösterilmektedir. Bu süreç, kentsel/bölgesel kalkınma politikalarına yaklaşımı da değiştirmiştir. Ülkenin geri kalmış bölgeleri ile diğer bölgeleri arasındaki gelişmişlik farklarını azaltmayı hedefleyen geleneksel bölgesel politikalar yerini ülkenin tüm bölgelerini kapsayan, her bir bölgenin ihtiyaçları, üstünlükleri dikkate alınarak oluşturulan yeni bölgesel politikalara bırakmıştır. Gerçekleşen bu paradigma değişikliği ile kentlerin/bölgelerin rekabet edebilirliklerinin arttırılması temel hedef haline gelmiştir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kentlerin ve bölgelerin rekabet seviyelerinin belirlenmesidir. Bölgesel rekabet edebilirlik kavramı çerçevesinde, temel bileşenler analizi tekniği kullanılarak, literatürde genel kabul gören 5 tane temel gösterge (ekonomik yapı, yenilikçilik kapasitesi, altyapı ve erişebilirlik, beşeri sermaye, sosyal sermaye) ve 30 tane rekabet belirleyici değişken ile İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 2 ve Düzey 3 bazında rekabet edebilirlik endeksi hesaplanmıştır. Genel rekabet edebilirlik endeksi ve 6 temel gösterge için oluşturulan alt endeksler bazında Düzey 2 ve Düzey 3 bölgeleri hesaplanan endeks değerlerine göre sıralanmıştır.?
Özet (Çeviri)
Developments in information, communication and transportation technologies along with the liberalization in goods, services and capital flows has created an ever increasing competitive environment. Obtaining the power of comptetition and maintaining this power is stressed as the fundamental condition of existing in global markets. This process has also affacted the approach to urban/regional development policies. The traditional regional policies which are intended to decrease the disparities between underdeveloped regions and the other regions in the country have been replaced by the new policies which cover the whole regions and consider the needs and advantages of each region. With this change in the paradigm, to promote the competitiveness of cities/regions has become the main target.The aim of this study is to determine the competition level of cities and regions in Turkey. Within the framework of regional competitiveness, the competitiveness index is calculated by using the principal component analysis through 5 generally accepted fundamental indicators in the literature (economic structure, innovative capacity, infrastructure and accessibility, human capital and social capital) and 30 competitiveness determinative variables with the Statistical Classification of Territorial Unites based on Level 2 and Level 3. General competitiveness index and Level 2 and Level 3 regions based on sub-indexes designed for 5 main indicators are ranked by the calculated index values.