Türkiye' deki Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) çalışmaları uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Turkey at the environmental impact assessment (EIA) studies practice, problems and solutions
- Tez No: 325478
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİM ELHATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşların yatırım kararlarını çevreye zarar vermeden yapabilmesi için yol gösterici bir çalışma olarak değerlendirilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporları, sanayiinin, altyapının ve diğer tesislerin çevreye zarar vermeden geliştirilmesini sağlamaktadır. Türkiye'deki ÇED Yönetmeliği ekonomik faaliyetlerin çevreye uyum sağlayabilmesi için önemli bir araçtır. Türkiye'de ÇED faaliyetlerinin kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve çoğu ekonomik yönde olan bir çok faktör mevcuttur. ÇED raporunu hazırlayan kuruluşun; projenin özelliklerini anlaması, hangi çevresel etkilere sebep olduğunu araştırması ve saptaması için belirli bir zamana ihtiyacı vardır.Bu çalışmada, ÇED'in Türkiye'deki uygulama şekli ve ÇED sürecinde karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. ÇED'in aşamaları ayrıntılı bir şekilde incelenerek her aşamada çıkan aksaklıklar verilen ÇED uygulama örnekleriyle birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental Impact Assesment (EIA) reports are known as a guide for institutions and organizations, to the public and private sector to make a investment decision without any environmental demage, obtain industry, substructure and other foundation developing without any environmental demage. In Turkey, EIA instruction has an important mean for environmental adaptation at economic activities. In Turkey, there are many factors which badly EIA from economical point of view. Organizations, which prepares EIA reports, need a specific time to understand project features and to investigate how projects cause environmental influences.In this study, EIA ways of application and problems in EIA process, most of in Turkey, are examined. EIA stages are examined in detail. Defects which are accured every EIA satges is assemented through given EIA application examples.In this study, most of EIA application systems in Turkey were examined. Problems in EIA and solution ways were recommended