Yüzen geçit mos transistorün analog devre uygulamaları
Floating gate mos transistor's analog circuit applications
  1. Tez No: 325654
  2. Yazar: ARZU İSMAİL YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Analog ve dijital devre uygulamalarında aktif elemanlar sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni aktif elemanların kesfedilmesi ve uygulamalarda kullanılabilir hale getirilmesi tasarımcılar için yeni tasarım olanakları sağlamaktadır. Uygulamalarda lineerliğin arttırılması ve daha az devre elemanı kullanılarak programlamaya izin veren bir eleman olması nedeniyle Yüzen geçit MOS (FGMOS) transistor ile ilgili çalısmalar yakın zamanlarda hız kazanmıstır.FGMOS transistorlar bütün CMOS teknolojilerinde üretilebilir olup CMOS transistorlar ile planlanan çalısma sınırlarının çok altındaki gerilim seviyelerinde çalısabilmektedir.Bu tezde, FGMOS transistor kullanılarak FCS ve DO-OTA blok yapıları ve bu blok yapıları ile gerçeklenmis VDTA ve VDBA devre uygulamaları önerilmistir. FGMOS transistor ile olusturulmus yapıların daha önce CMOS transistor ile yapılmısuygulamalara oranla avantajları gösterilmistir.Ayrıca, bu tez kapsamında FGMOS transistorlar kullanılarak yukarıda bahsedilen elemanlar ile gerilim modlu filtre devreleri yeniden gerçeklenmis ve FGMOS transistorun uygulama devrelerindeki avantajları gözle görülür hale getirilmistir.FGMOS transistor birden fazla geçit ucuna sahip olduğundan devrelerin lineerliğinin artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Lineerliğin değisimini göstermek için CMOSve FGMOS transistorlar ile gerçeklenen yukarıda bahsedilen devrelerin geçis iletkenliği eğrileri üstüste çizdirilerek aradaki fark ortaya çıkarılmıstır.Önerilen tüm devrelerin doğru akım, alternatif akım analizleri ve toplam harmonik distorsiyon sonuçları karsılastırılması yapılmıstır. Önerilen devrelerin performanslarını göstermek için SPICE programı kullanılarak testler gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Active elements are widely used in analog and digital circuit applications. Discovery of new active elements and making these available on applications provide new design possibilities for designers. Studies with Floating Gate MOS (FGMOS) Transistor have gained momentum recently because it allows increases linearity at applications and enables programming with less circuit element.FGMOS transistors can be producible in all CMOS technology and can operate at voltage levels below limits of CMOS transistors? operating range.In this thesis, VDTA and VDBA circuit applications that are made with FCS and DOOTA blocks are proposed with FGMOS transistors. The applications which executed FGMOS transistors are more advantageous than the circuits which are executed CMOS transistors.Also, voltage mode filter circuits are performed again with mentioned before that of FGMOS transistors using and the advantages of FGMOS transistor?s on application circuits has been made visible.FGMOS transistor has more than one gate and this is significant in the increase of linearity. CMOS and FGMOS transistors used to show variation of linearity, graphics overlays performed by drawing the difference mentioned above revealed.Direct current, alternating current analyzes and the results of total harmonic distortion were compared for all proposed circuits. Demonstrating the performance of the proposed circuits is tested with SPICE program.