Sokak sanatının kent kimliği üzerine etkileri
The effects of street art on city identity
- Tez No: 327203
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kent kimliğinin, modernleşen dünyaya paralel olarak uğradığı bozulmalar ve verdiği kayıplar, sadece fiziksel çevreyi değil, aynı zamanda kent kültürünü de etkilemektedir. Bu olumsuz etkileşimin önüne geçmek için hem fiziksel hem de sosyal dönüşüme etki edebilecek kavramların da önemi artmaktadır.Bu konuda sokak sanatı ve kent kimliği kavramları irdelenerek, güncel bilgiler ışığında toplumun sokak sanatına yaklaşımları ve bunun kent kimliği üzerine nasıl etkilerde bulunduğunu ortaya koymak tezin temel amacı olmuştur.Bu amaç doğrultusunda Avrupa ve Türkiye çapında konuyla alakalı anket çalışması yapılmış ve sonuçları tez çalışmasına yansıtılmıştır. Katılımcıların verdiği yanıtlardan elde edilen bulgular, sokak sanatının ve kent kimliğini olumlu yönde etkilediği ve ona katkısı olduğu yönündedir.Sokak sanatının, kenti fiziksel, sosyal ve kültürel açıdan, doğrudan ya da dolaylı bir biçimde etkilediği; buna bağlı olarak kentsel tasarım öğesi olarak düşünülmesi gerektiği ve kent kimliğine olumlu katkıda bulunabilecek kavramlardan biri olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel to our world?s globalization, distortion and losses on city identities are affecting physical environment and also city culture. Notions which can be effective on both physical and social transformation are important to prevent these negative interactions.In this regard, the basis of this research was the observation of street art and city identity, their effects on city identity and approach of communities to street art in a comprehensive manner in the lights of recent data.For this purpose, a relevant survey had been conducted over Europe and Turkey, and its results had been reflected in the thesis. According to the findings of participants? responses, street art has a positive effect on urban identity and contribution on it.In conclusion, street art is a notion which has direct or indirect effects on city physically, socially or culturally. Therefore, it has to be considered as an urban design element and a positive contribution to the city identity.