Koklear ve retrokoklear patolojilerin ayırıcı tanısında supraluminer testlerin yeri
- Tez No: 32738
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
VLÖZET Koklear ve retrokoklear lezyonlarda sıklıkla ilk olarak ortaya çıkan ve en önemli semptomlardan birisi olan asimetrik işitme kaybının nedeni araştırılırken odyolojik testler yapılır. Günümüzde birçok farklı odyolojik test vardır. Bunlardan bazılarında amaç işitme kaybının derecesini ve tipini bazılarında ise lezyonun yerini tesbit etmektedir. Odyolojik çalışmalarda rutin olarak uygulanan birçok test bize koklear ve retrokoklear lezyonlan ayırmamızda yardım eder. Sıklıkla uygulanan testler şunlardır: Saf Ses Eşik Odyometri Testi, Speech Discrimination Testi, ABLB Testi, SİSİ Testi, Tone- Decay Testi ve onun modifikasyonları, Bekesy Odyometrisi ve değişik versiyonları, orta kulak impedans testi ve elektrofizyolojik testler. Saf Ses Eşik Odyometri, Speech Discrimination Testi ve orta kulak impedans testleri bize işitme kaybının tipi ve derecesi hakkında bilgi verir. Bununla beraber orta derecede işitme kaybı ile beraber speech discrimination kaybı ve/veya refleks anormallikleri ile karşılaşıldığında mutlaka retrokoklear lezyondan şüphelenilmelidir. Retrokoklear lezyonlann tanısında ERA testi ve radyolojik metodlar önemli yer tutarlar. Fakat bu yöntemler hem pahalıdır hem de uygulanması esnasında hastaya bazı rahatsızlıklar verirler. Bu çalışmanın amacı supraluminer testlerin koklear ve retrokoklear patolojilerin ayna tanısındaki yerini belirlemektir. Bu testlerin uygulanması kolay ve ucuz olduğu gibi hastayada daha az rahatsızlık verirler. Çalışmamızın sonucunda en rahat işitme seviyesinde yapılan ve Bekesy testinin bir modifikasyonu olan BCL testinin, supraluminer testler arasında en yüksek tanısal değere sahip olduğunu tesbit ettik. 54
Özet (Çeviri)
VIL SUMMARY As asymetric hearing loss is often one of the most important symptoms of cochlear and retrocochlear lesions, audiometry is usually applied as the first diagnostic investigation. Nowadays a series of different audilogic test is available. Some of them are primarily meant to determine the degree of the auditory deficit, while others are designed more specifically for differential topodiagnostic purposes. In audiologic practice, many of the routinely performed tests can help to differential topodignostic purposes the following tests are usually advocated: Pure Tone Threshold Audiometry, Speech Discrimination Test, ABLB Test or Fowler Test, SISI Test, Tone Decay Test and it's modifications, Middle Ear Impedance test and Electrophysiologic Test. Pure tone and speech audiometry as well as middle ear impedance tests are giving information on the degree and type of hearing loss. Moderate hearing loss combined with considerable loss of speech discrimination and/or reflex abnormalities must draw our attention: In such cases there is a strong suspicion of a retrocochlear lesion. In view of the modern development, evoked response audiometry and radiologic methods play a prominent role in diagnosis of retrocochlear pathology. The purpose of this study is to consider the useftillnes of supraluminer tests. These tests are simple to perform at a low cost with minor discomfort for the patient. In particular, we have determined that, the Bekesy Audiometry, performed at the most comfortable hearing level, carried a high diagnostic value. 55