The utilization of recycled asphalt concrete with warm mix asphalt
Geri kazanılmış asfalt betonunun ılık karışım asfaltlarda kullanımı
- Tez No: 328351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ŞENGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Asfalt kaplama endüstrisi, iki önemli problem ile karşı karşıya kalmaktadır. Çevre dostu asfalt karışımları için talep artışı ile birlikte, hızla yükselen hammadde maliyetleri bu iki önemli problemi meydana getirmektedir. Kazılmış asfalt kaplamasının (Reclaimed Asphalt Pavement) yeniden kullanılması, agrega tasarrufu ve pahalı asfalt bitümü kullanımının azaltılması için kritik bir gerekliliktir. Ilık karışım asfalt teknolojisi; geleneksel sıcaklığın çok daha altında geri dönüşüm seçeneği, dolayısıyla içeriği yüksek kazılmış asfalt kaplamasının yeniden kullanımını, enerji ve para tasarufunu sağlamaktadır.Bu çalışmada, üç faklı ılık karışım asfalt katkısı (Sasobit®, Rediset®, Advera®) ile farklı içeriklerde hazırlanmış geri kazanılmış asfalt karışımları kullanımının fizibilitesi araştırılmaktadır. Geri kazanılmış asfalt karışımının bitüm içeriği ve agrega gradasyonu belirlendikten sonra, karışımın mekanik özelliklerini değerlendirmek amacıyla Marshall stabilite ve İndirekt çekme deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca; geri dönüşüm yöntemlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını, sıcak karışım ve ılık karışım asfaltlarla karşılaştırmak amacıyla fayda-maliyet analizi yapılmıştır.Deneysel sonuçlara göre, geri kazanılmış asfalt içermeyen ılık asfalt karışımlarındaki gibi benzer mekanik özellikler gösteren geri kazanılmış asfalt kaplaması ile hazırlanan karışımların üretilebileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapılan çalışmalarda elde edilen verilere göre, hem sıcak karışım asfalta hem de ılık karışım asfalta kıyasla geri dönüşüm asfalt kullanımının ekonomik anlamda çok daha avantaj sergilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The asphalt paving industry is facing two major challenges. These include increased demands for environmentally friendly paving mixtures and increasing costs of raw materials. Recycling of reclaimed asphalt pavement (RAP) is a critical necessity to save precious aggregates and to reduce the use of costly bitumen. Warm Mix Asphalt (WMA) technology provides the option of recycling asphalt pavement at a lower temperature than the temperature maintained in Hot Mix Asphalt (HMA) and hence provides recycling higher contents of RAP and saving energy and money.This study investigated the feasibility of utilizing three different WMA additives (Sasobit®, Rediset®, Advera®) at different doses by weight of the bitumen with different percentages of RAP. Following the determination of the bitumen content, the aggregate gradation of RAP materials, Marshall Stability tests and Indirect Tensile Strength tests were conducted to evaluate the mechanical properties of the mixtures. Besides, cost-benefit analysis was made to investigate the advantages and disadvantages of recycling methods compared to HMA and WMA.The results indicated that it is possible to produce mixes with RAP that exhibits similar stability values as virgin mixes. Moreover, it was found that samples prepared with RAP exhibits advantage in terms of cost compared to samples prepared with both HMA and WMA.