Vernal keratokonjonktivitte alternatif tedaviler
  1. Tez No: 32836
  2. Yazar: METİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Vernal keratokonjonktivit, konjonktiva ve korneanın mevsimsel ve ataklarla seyreden kronik bir inflamasyonudur. Hastaların en önemli yakınması kaşınmadır, özellikle 5-15 yaş grubunda görülür. Radikal tedavisinin olmayışı ve bütün tedavi metodlannın semptomatik olmasından dolayı şahsı rahatsız eder ve günlük aktivitelerini çoğu zaman etkiler. Bu yüzden, hastaları en uzun süre rahat ettirecek, hatta hastalığı tam olarak ortadan kaldıracak bir metod bulabilmek amacıyla çalışmalar sürekli devam etmektedir. Bu çalışma Erzurum Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Polikliniği'ne Ocak 1994 - Mayıs 1994 döneminde başvuran 40 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların yaşları 6-30 arasında değişiyordu ve 23'ü erkek, 17'si kadındı. 40 hasta, herbiri 10 hastadan oluşan 4 gruba ayrıldı. 1. gruba lokal steroid, 2. gruba lokal steroid + disodyum kromoglikat, 3.gruba sistemik aspirin, 4. gruba lokal % 2 siklosporin A damla verildi. Tedaviler hastaların durumuna göre 1.5 - 2 ay devam ettirildi ve daha sonra hastalar 2 - 2.5 ay ilaçsız takip edildiler. Toplam takip süresi 4 aydı. Sonuçta, her bir ilacın, verildiği zaman zarfında hastaları önemli ölçüde rahatlattığı, ancak tedavi kesildikten sonra, genellikle semptomların yavaş yavaş yeniden arttığı gözlendi. Muayene bulgularındaki düzelme, semptomlara göre daha az belirgindi. Hastaları rahatlatma ve muayene bulgularını düzeltme açısından lokal steroidler + disodyum kromoglikat ve lokal % 2 siklosporin A damla diğerlerine göre daha üstün bulundu. Yalnız başına lokal steroidlerle karşılaştırıldığında bu fark istatistiksel olarak da anlamlıydı. Lokal siklosporin A'nın, lokal steroidlere bir alternatif teşkil edebileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vernal keracoconjunctivitıs ıs a seasonal, recurrent and chronic inflammation ot" the conjunctiva and cornea. The main symptom oi pauients ıs itching. The dısease particularly appears in 5-15 age group. Because it hasn't a radical treatment metnod and ail the treatment modalities are symptoıtıatic it disturbs the patients and effects their daily activities. For this reason, the researchs have been going on to comfort the patients for a long period of time and to eliminate the disease completely. This study was made on 40 patients diagnosed as vernal keratoconjunctivitiB at Erzurum Atatürk University Medical Faculty Ophthalmology Clinic during January 1994 - May- 1994. The patient's ages were between 6-30. 23 of thera were men and 17 of them were women. They were divıded into four groups each consist of 10 patients. Topical steroids were applied in the first group while topical steroids + sodium cromoglycate to the second group, systemic aspirin to the third group and topical cyclosporine A to the fourth group. The patients were followed for 1.5 - 2 months with treatment and for 2 - 2.5 months without treatment. As a conclusion, in ali groups these different treatment melhods had and effect on patients and made them feeling better while the patients were on therapy. When the therapy was över the symptoms again appeared. Comparing with the symptoms the clinical signs showed minimal changes. in the second group and the fourth group the patients felt more comfortable. A statistically sıgnificant difference was found between the first group and the second and fourth group. in the light of these studies, topical cyclosporine A treatment can be an alternative method to topical steroid treatment.