Tarihi yapıların rölöve ve analizlerinde kullanılan ileri belgeleme teknikleri
Advanced documentation technics used in surveys and analyses of historical buildings
- Tez No: 328476
- Danışmanlar: PROF. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mimarlık, Geodesy and Photogrammetry, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
İleri belgeleme yöntemleriyle yapılan belgeleme çalışmaları, ülkemizde son yıllarda giderek yaygınlaşarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojilerden dijital fotogrametri birçok alanda ve çalışmada kullanılmaktadır. Lazer tarama yönteminin mimari belgeleme çalışmalarında kullanımı daha yenidir. Karmaşık geometrisi olan ya da hasarlı yapılarda, hassas detay ölçümlerinin gerektiği durumlarda, ileri belgeleme teknikleri, ölçümlerdeki hassasiyeti ve hızı nedeniyle mimari belgeleme çalışmalarında geleneksel metotların yerine geçmeye başlamıştır. Bununla beraber hiçbir yöntem tek başına yeterli olamayacağından, farklı yöntemlerin bir arada kullanıldığı çalışmaların çok daha başarılı sonuçlar verdiği gözlemlenmektedir. Önemli olan geleneksel veya ileri belgeleme tekniklerinin olanaklarını iyi bilmek ve çalışma yapılan yapı ya da alanda hangi yöntemlerin kullanılacağını önceden planlamaktır. Bu tekniklerin yapı bazında karşılaştırmaları ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarla yöntemlerin başarımları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Documentation studies conducted by advanced documentation methodologies have begun to be commonly used in our country in recent years. The digital photogrammetric which is one of these advanced documentation methodologies, is widely used in various domains and studies. The utilization of laser scanning methodology is rather newer in architectural documentation studies. In case of buildings that have complicated geometry or damaged buildings where detailed sensitive measurements are required, advanced documentation techniques have begun to replace traditional methodologies in architectural documentation studies thanks to its sensitivity and its rapidity in measurements. On the other hand, as none of these methodologies could be self-sufficient, it is proved that the studies where different methodologies are used all together, could give far more successful outputs. The important thing is to be thoroughly familiar with traditional or advanced documentation techniques and to anticipate which methodologies to be used in building or field that is under survey. These techniques are then evaluated by drawing a building base comparison. The advantages of these methodologies are tried to be revealed by acquired results.