Eğitim yapılarının enerji etkin aydınlatma açısından incelenmesi: Kağıthane Anadolu Lisesi örneği
Evaluation of educational buildings with respect to energy efficent lighting: The example of Kağithane Anatolian High School
- Tez No: 328519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Enerji kaynaklarının bilinçli tüketilmesi, çevreye duyarlı tasarım ve sürdürülebilirlik gibi kavramların giderek önem kazanması sonucunda, binaların yapay aydınlatma yükünün olabildiğince azaltılmasını amaçlayan enerji etkin aydınlatma sistemleri olarak tasarlanması güncel bir konu haline gelmiştir. Özellikle eğitim yapıları gibi gün boyu kullanılan hacimlerde, yapay aydınlatmaya illişkin elektrik enerjisi tüketiminin azaltılması büyük önem taşır. Bu tez çalışmasında, eğitim yapılarının enerji etkin aydınlatma açısından incelenmesi yapılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle aydınlatma tekniğine dair genel kavramlar detaylı incelenmiştir. Buna ek olarak, etkin enerji kavramı açıklanarak, eğitim yapılarını oluşturan mekanlarda değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonrasında, örnek okul olarak seçilen Kağıthane Anadolu Lisesi' nde bulunan sınıfların aydınlatma sistemleri incelenmiş, mekanların kullanıcıları olan toplam 338 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilere dayanrak, sınıfların aydınlatma sistemlerinin geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Designing the buildings as energy efficient systems which aim at reducing the artificial lighting loads has been a current subject of our times as a result of concepts gaining importance like conscious consumption of energy sources, environment friendly designs and sustainability. Reducing the consumption of electrical energy regarding the artificial lighting carries great significance, especially in the volumes which are used all day long like the educational buildings. In this thesis study, the educational buildings are explored in terms of energy efficient lighting. In this scope, general concepts related to illumination techniques are examined in detail. In addition, energy efficient term is explained and evaluated in the spaces that build up the educational buildings. Later, the illumination systems of the classes of Kağıthane Anatolian High School, which has been chosen as school sample, are observed and a survey is carried out within a total of 338 students who are the users of the spaces. Based on the obtained data, suggestions are made in order to improve the illumination systems of the classes.