Türk Borçlar Kanunu'nda korkutmanın (ikrah) şartları ve sonuçları
The conditions and consequences of duress in accordance with Turkish code of obligations
  1. Tez No: 328580
  2. Yazar: HARUN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu doktora tezinin konusunu, sözleşmelerin kuruluşunda irade bozukluklarından biri olan korkutmanın şartları ve sonuçlarının incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmamızda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre bir sözleşmenin korkutma etkisi altında kurulduğunu kabul edebilmek için mevcut olması gereken şartlar ve bir sözleşmenin korkutma etkisiyle kurulmasının sonuçları ele alınmıştır. Borçlar Kanunu'nun yanı sıra Aile Hukuku, Miras Hukuku ve ayrıca Ceza Hukuku bakımından da korkutmaya ilişkin hükümler de incelenmiştir. Nihayet çalışmamızın son bölümünde, korkutmaya ilişkin Mukayeseli Hukuktaki düzenlemelere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis consists in the evaluation of conditions and consequences of“duress”in the establishment of agreements. In this context, first of all, the legal requirements for an agreement to be found established under intimidation are addressed by examining Turkish Code of Obligations, Law Nr. 6098. Then, the subsequent consequences of such agreements are explained. Finally, the legal arrangements in Comparative Law regarding the role of intimidation in agreements are also discussed. The subject matter of this thesis is handled in accordance with Turkish Code of Obligations as well as the related provisions established in Family Law, Inheritance Law and Criminal Law. Finally, the last part of this study engages with the legal arrangements about intimidation in Comparative Law.